Logo

Forum  
Κοινότητα
Forum
Αναζήτηση
Σύνδεθείτε

Συνδεθείτε στο Gyn.gr

Ρωτήστε τους

συνεργάτες μας

για θέματα υγείας

που σας απασχολούν

Δείτε πάνω απο

16.000 απαντήσεις 

απο ερωτήσεις

επισκεπτών

Δείτε προφίλ και κάντε

νέους φίλους!

Δημιουργήστε μια

όμαδα και συμμετέχετε

σε άλλες!

Web counters Απόκρυψη
Επισκέψεις Επισκέπτες
Σήμερα 1.283 903
Εχθές 1.342 901
Top Day 26.535
(03/17/10)
28.246
(03/19/10)
Σύνολο 4.588.421 4.562.547
Forum http://www.gyn.gr
Forum
  > Ερωτήσεις Απαντήσεις για το gyn.gr
    > Γυναικολογικά Θέματα
      > Νέα ερώτηση
Last Visit:18 Σεπτέμβριος 2014 at 22:43:57Συνδεθείτε | Top 10
  Εκτυπώστε  
Νέα ερώτηση
1 Αποστολέας Μήνυμα

ermioni27
Debutant Debutant

Πρώτη εγγραφή στις:
19 Μάιος 2007
STATUS:ermioni27 - Offline
Καταχώρηση 19 Μάιος 2007 at 11:56:07 
καταρχην θερμα συγχαρητηρια για το site σας!

ειμαι 27 χρονων και το 2001 παρουσιαστηκε ενα μικρο ινοαδενωμα στο κάτω μέρος του αριστερου μου μαστου. Δεν εχει αυξηθει απο τοτε το μεγεθος του ουτε εχει παρουσιασει καποια αλλη αλλοιωση.

στη συνεχεια, το 2004 παρουσιαστηκε και δευτερο ινοαδενωμα στο τεταρτημοριο κατω απο τη μασχαλη παλι στον αριστερο μαστο, ενω μαστογραφιες και υπερηχοι εχουν δειξει και μερικα αλλα πολυ μικρα ινοαδενωματα και στους δυο μαστους. Το ινοαδενωμα αυτο που παρουσιαστηκε το 2004 εχει αυξηθει καπως σε ογκο, παραμενει ωστοσο κινητος ογκος και στο πολυ εξωτερικο μερος του δερματος. Επισης διαγνωστηκε μαστοπαθεια για την οποια πηρα βιταμινη Ε για ενα διαστημα.

Υπαρχει περιπτωση το ινοαδενωμα αυτο να εχει επηρεαστει απο τη ληψη αντισυλληπτικων, τα οποια παιρνω λογω ενδομητριωσης; Εχει καποια σχεση η μια παθηση με την αλλη;

Λογω της αυξησης αυτης ο γιατρος μου συστηνει πλεον τη χειρουργικη αφαιρεση και των δυο μεγαλυτερων ινοαδενωματων. Συμφωνειτε;

Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο τα πολλαπλα ινοαδενωματα ειναι προαγγελος καρκινος του μαστου. Πρεπει να προσεξω κατι στη διατροφη ή τις συνηθειές μου. Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει προϊστορικο καρκινου στην οικογενεια ουτε απο την πλευρα της μητερας ουτε του πατερα, το σωματικο μου βαρος ειναι κανονικο και εχω αρχισει να γυμναζομαι (αληθευει οτι τοσο η παχυσαρκια οσο και η καθιστικη ζωη αυξάνουν τις πιθανοτητες για καρκινο του μαστου;).

Ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!

Go Top
Προφίλ - ermioni27

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
STATUS:dr.zissopoulos - Offline
Καταχώρηση 24 Μάιος 2007 at 20:59:18 
Τροποποιηση 24 Μάιος 2007 at 21:13:35

Αγαπητή Φίλη!

Ατυχώς δεν υπάρχει τρόπος προληψης σχηματισμού  ιναδενωματων.

Τα αντισυλληπτικά δεν  προξενουν  ιναδενώματα,  μολονοτι  τα  ιναδενωματα  ειναι  ορμονοεξαρτώμενα. Π.χ γυναικες στην εμμηνόπαυση  δεν  βγαζουν ιανδενώματα.  Αν εμφανιστουν  παρομοιοι σχηματισμοι, τοτε προκειται  για νεοπλάσματα,  που ενδεχομένως  στην αρχή έχουν  υπερηχογραφική  δομή  σαν  ιναδενώματα.

Επίσης  δεν  συνδεονται με την ενδομητρίωση  και  με την  όποια  αγωγη  ανιτμετωπισής  της .  

Προκειται για  καλοηθεις   συμπαγείς  σχηματισμούς - σπανιωτερα βλεπουμε ιναδενωματα με κυστικά  τμηματα -  που μερικες  φορές μπορεί  να  φτασουν και την διαμετρο 6 εκ. Εμφάνιση ιναδενωματων σε νεαρή  ηλικία  δεν  αποτελει συνηθως  προβλημα  για χειρουργική αφαιρεση, εκτος  κι αν  ενοχλουν αισθητικά, ή  αν γινουν αντικείμενο συνεχους  ΄΄παρακολούθησης''   και όλη την ωρα  η  γυναικα  αυτοεξετάζεται   και  γενικά  εκνευριζεται από την παρουσια  τους.

Ιναδενωματα δεν  προδιαθετουν σε καρκινο.  Γυναικες με παλλαπλά ιναδενωματα, αποτελουν ωστοσο , από καποιο  ηλικία και μετά, διαγνωστικό  προβλημαμ, επειδή σε καθε  έλεγχο μαστου,  πρέπει  ολα αυτά τα μορφωματα να επαναπροσδιοριστούν  ενα προς ενα σαν  καλοήθη -  απαραίτητος παντα ο υπερηχογραφικός έλεγχος - επειδή ειναι δυνατόν  να εμφανιστει, εκτος  από τα υπάρχοντα, ένας σχηματισμός παρόμοιος ,  που  να  ειναι  όμως   καρκινος!   Είναι σημαντικό , σε γυναικες που εχουν  πολλά  ιανδενωματα,  να  γινεται ενα ειδος  ''χαρτογραφησης '' αριθμού, θεσης  και  μεγεθους  τους  και  ο γιατρος να εχει   ενα  λεπτομερες αρχειο (καλη λεκτική  περιγραφή, ενδεχομένως σκιτσο!).  Με τις  μαστογραφίες  σαν  έλεγχο ρουτινας καθε τρείς  και πέντε,  σε μικρές  γυναικες (κατω των 35), θα ήμουν  επιφυλακτικός καιπαντα θ΄ αναρρωτιομουν:   ποσες θα  γινουν  μ΄αυτό τον ρυθμό εφ όρου ζωής;

Η εξέταση δια της ψηλαφησης δεν επαρκεί!  Αποτελει  επιπεδο...  Θεόδωρου Κολοκοτρώνη!  Γιατροι  που θελουν  ν΄αποκαλουνται  ειδικοι σε θέματα μαστου, πρεπει να  εχουν την τεχνική  υποδομή για  κλινική και υπερηχογραφική εξεταση  ταυτόχρονα.

Για την αφαιρεση των 2 μεγαλυτερων  ιναδενωματων:  Ο  γιατρός  σου  πιθανολογεί  ότι  θα μεγαλωσουν τόσο,  ώστε η αφαιρεση τους αργότερα  ίσως αποτελεσει  αισθητικό  προβλημα.  Τωρα με μια μινι-τομή  μπορεί ν΄αφαιρεθουν,  χωρις  να μεινει  ''λακος'' στην περιοχη. 

Να τα αφαιρέσεις.

Φιλικά

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Μαιευτήρ - Χειρουργός - Γυναικολόγος
Κούσκουρα 3, 54622 Θεσσαλονίκη
Go Top
Προφίλ - dr.zissopoulos Αποστολή Mail - dr.zissopoulos
  Εκτυπώστε  

Cookies Απόκρυψη
Κάντε το Gyn.gr αρχική σελίδα στο browser σας

©gyn.gr 2002-2014 - Contact Site Owner - webmaster (a) gyn.gr - Designed with ASP-Nuke community v1.4 SP4
Όροι χρήσης - Προστασία προσωπικών δεδομένων - Προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας
Page processed in: 0,9219 seconds.