Logo

Forum  
Κοινότητα
Forum
Αναζήτηση
Σύνδεθείτε

Συνδεθείτε στο Gyn.gr

Ρωτήστε τους

συνεργάτες μας

για θέματα υγείας

που σας απασχολούν

Δείτε πάνω απο

16.000 απαντήσεις 

απο ερωτήσεις

επισκεπτών

Δείτε προφίλ και κάντε

νέους φίλους!

Δημιουργήστε μια

όμαδα και συμμετέχετε

σε άλλες!

Web counters Απόκρυψη
Επισκέψεις Επισκέπτες
Σήμερα 1.650 1.141
Εχθές 1.842 1.161
Top Day 26.535
(03/17/10)
28.246
(03/19/10)
Σύνολο 4.639.305 4.597.165
Forum http://www.gyn.gr
Forum
  > Ερωτήσεις Απαντήσεις για το gyn.gr
    > Γυναικολογικά Θέματα
      > Νέα ερώτηση
Last Visit:24 Οκτώβριος 2014 at 22:20:22Συνδεθείτε | Top 10
  Εκτυπώστε  
Νέα ερώτηση
1 Αποστολέας Μήνυμα

fei30
Debutant Debutant

Πρώτη εγγραφή στις:
25 Ιανουάριος 2008
STATUS:fei30 - Offline
Καταχώρηση 24 Μάρτιος 2008 at 12:44:27 
Γιατρέ καλημέρα....σας είχα ξανααπασχολήσει στο παρελθόν αλλά δυστηχώς ( και για τους δυο μας!!) πάλι χρειάζομαι την γνώμη σας...

Σας ειχα πει στο προηγούμενο mail μου ότι εδώ και 1 χρόνο προσπαθούμε με τον σύζυγο μου να κάνουμε παιδί χωρίς αποτέλεσμα....Η περίοδος μου ήτανε σχεδόν σταθερή στις 35 ημέρες, έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, είμαι 30 ετών και χωρίς πρόβλημα βάρους.... Επειδή τον το τελευταίο τρίμηνο ο κύκλος μου είχε επιμηκυνθεί ( στις 45 ημέρες) ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε τα γλουκοφαζ και τα κλομιφεν...Ακόμη και με τα κλομιφεν ο κύκλος μου έγινε 32 ημέρες και στον δεύτερο μήνα ο γιατρός διέγνωσε με τον υπέρηχο διόγκωση των ήδη υπάρχουσων κυστών μου συγκεκριμένα από 9 χιλιοστά έγιναν 10 εκατοστά και μου σταμάτησε την χορήγηση κλομιφέν. Παράλληλα από μια εξέταση σπέρματος που έγινε στον σύζυγο μου διαγνώστηκε ουρεόπλασμα, για το οποίο ο γυναικολόγος μου είπε ότι σίγουρα το έχω και εγω και πρότεινε αντιβίωση και στους δυο μας.

Κατόπιν τούτων θα ήθελα να σας ρωτήσω τα ακόλουθα:

- Εφόσον διέκοψα τα κλομιφέν και από ότι καταλαβα δεν υπάρχει περίπτωση να μου χορηγηθούν ξανά, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για σταθεροποίηση του κύκλου μου ?

- Τι ρόλο παίζουν οι κύστες στην παραγωγή ωαρίου? Μ ε κύστες 10 εκατοστών σε κάθε ωοθήκη υπάρχει περίπτωση σύλληψης ή ματαιοπονώ?

- Πόσο χρονικό διάστημα προτείνετε να περιμένω πριν καταφύγω σε εξωσωματική?

( μόλις υποχωρήσουν οι κύστες θα προβώ σε σαλπιγγογραφία)

- Τι ακριβώς είναι το ουρεόπλασμα και πως επηρεάζει την σύλληψη?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Go Top
Προφίλ - fei30

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
STATUS:dr.zissopoulos - Offline
Καταχώρηση 30 Μάρτιος 2008 at 21:43:35 
Αγαπητή    Φίλη!

Εχω  δωσει σε  εκαντονταδες  γυναικες  κλομιφαίνη  σε δοσολογια  2 χάπια ημερησιως  επι  5  ημερες  (παλαιοτερα από 5η, αργοτερα απο 3η ημέρα  κύκλου) ... Κυστεις διαμέτρου 10  εκατοστών  δεν ειδα  ποτέ... 

Αν  αυτό   ήδη   δεν έγινε(ο έλεγχος δηλαδή!) ,  θα συνιστούσα  να επαναλεγχθείς επ΄αυτού,  μήπως  πρόκειται  για κύστεις άλλου είδους.

Τι  εναλλακτικες λυσεις  θα  είχε κανείς:  

Μια θα ήταν  να περιμενεις τι  θα συμβεί  τωρα,  χωρις θεραπεία.   Αν  οι  καθυστερησεις ειναι  μικρές  κι  αν το θερμοδιάγραμμα εχει διφασική  πορεία,  χωρίς  παθολογικά ευρηματα ,  παρά  μόνον  την  μετατόπιση της  ωοθυλακιορρηξίας,  θα  περίμενα, ελέγχοντας  π.χ.  τον σύντροφο  (σπερμοδιάγραμμα;)   και προσδιορίζοντας  με   LH - τεστ  σε καθημερινή βάση  την γόνιμη μέρα,  από την  μέση του  κύκλου και μετά!

Μια δευτερη  λύση  θα  ήταν η χορηγηση  μόνον   Glucophage,  χωρις κολμιφαινη..

Μια τριτη  λύση,  αν αυτά   δεν  βοηθησουν, είναι  και πάλι  η προσεκτική χορήγηση  κλομιφαινης  με  μισή δοσολογια απ΄ όση πηρες. (ελεγχος  υπερηχογραφικώς  καθε  μήνα  χρήσης!)

. Για το  ουρεπλασμα:    θα παρετε την καταλληλη αντιβιωση  και θα φυγει...  Δεν αποτελεί πρόβλημα  σύλληψης...Άλλα κάνει  αυτό...

Για  την εξωσωαμτική: Εκει χρησιμοποιούνται  φάρμακα  πολυ δραστικότερα  από την κλομιφαίνη..  Αν μ ΄αυτή κανεις κύστεις  10 εκ.,  με αυτά  θα εχεις ίσως  πρόβλημα..  Οι γιατροι σου  πρέπει να ενημερωθουν επι  του προβληαμτος της κλομιφαίνης!  -   Αστο για λιγο αργότερα...

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Μαιευτήρ - Χειρουργός - Γυναικολόγος
Κούσκουρα 3, 54622 Θεσσαλονίκη
Go Top
Προφίλ - dr.zissopoulos Αποστολή Mail - dr.zissopoulos
  Εκτυπώστε  

Cookies Απόκρυψη
Κάντε το Gyn.gr αρχική σελίδα στο browser σας

©gyn.gr 2002-2014 - Contact Site Owner - webmaster (a) gyn.gr - Designed with ASP-Nuke community v1.4 SP4
Όροι χρήσης - Προστασία προσωπικών δεδομένων - Προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας
Page processed in: 1,1719 seconds.