Logo

Forum  
Κοινότητα
Forum
Αναζήτηση
Σύνδεθείτε

Συνδεθείτε στο Gyn.gr

Ρωτήστε τους

συνεργάτες μας

για θέματα υγείας

που σας απασχολούν

Δείτε πάνω απο

16.000 απαντήσεις 

απο ερωτήσεις

επισκεπτών

Δείτε προφίλ και κάντε

νέους φίλους!

Δημιουργήστε μια

όμαδα και συμμετέχετε

σε άλλες!

Web counters Απόκρυψη
Επισκέψεις Επισκέπτες
Σήμερα 254 130
Εχθές 1.364 869
Top Day 26.535
(03/17/10)
28.246
(03/19/10)
Σύνολο 4.605.849 4.573.994
Forum http://www.gyn.gr
Forum
  > Ερωτήσεις Απαντήσεις για το gyn.gr
    > Γυναικολογικά Θέματα
      > Καταλληλη για αντισυλληπτικα?
Last Visit:02 Οκτώβριος 2014 at 09:34:39Συνδεθείτε | Top 10
  Εκτυπώστε  
Καταλληλη για αντισυλληπτικα?
1 Αποστολέας Μήνυμα

elenipant
Amateur Amateur

Πρώτη εγγραφή στις:
06 Νοέμβριος 2008
STATUS:elenipant - Offline
Καταχώρηση 15 Ιούνιος 2009 at 18:03:38 
Γεια σας,θα ηθλεα την γνωμη σας σχετικα με το αν ειμαι καταλληλη να παρω αντισυλληπτικα για να φτιαξω το προβλημα που εχω με τον κυκλο μου.
    Ειμαι 27 χρονων,καπνιστρια, και εχω ελεγχομενο -συμφωνα με τις προσφατες εξετασεις υποθυροειδισμο.Με τα τ4 ειχε φτιαξει για αρκετο καιρο ο κυκλος μου αλλα τελευταια εχει αρχισει τα περιεργα παλι -ισως επειδη πηρα καποια κιλα?
   Ο γυναικολογος μου εγραψε καποιες εξετασεις[γενικη αιματος,χρονος προθομβινης PT(μαρτυρος,εξεταστεου,ποσοστο)* και INR,Sgot,Sgpt] οι οποιες ειναι ενταξει εκτος απο τα τριγλυκεριδια για τα οποια δεν εξεταστηκα τωρα και συνηθως βγαινουν υψηλα και την χοληστερινη που στις εξετασεις αυτες τις προσφατες βγηκε 282(κληρονομικοτητα μου ειπαν ευθυνεται κυριωςκαι εχω χρονια αυξημενη).
Επιπλεον εχω πολυκυστικες ωοθηκες απο εκει μαλλον προκαλειται ολο το κακο με τον κυκλο μου και λεω να το ρυθμισω αλλα φοβαμαι οτι τα προβληματα βαρους(71 κιλα με 1,69 υψος ),καπνισματος και κυριως χοληστερινης δεν ειναι καλα σημαδια για να τα παρω.
      Ο γιατρος εχει προτεινει τα yasminelle που ειχα παρει και λιγο παλιοτερα για πολυ μικρο διαστημα(2-3 μηνες τα εκοψα λογω καπνισματος) και περα απο πρηξιμο στο στηθος δεν θυμαμαι να προκαλουσαν κατι αλλο.
Θα εκτιμουσα πολυ την αποψη σας πανω στο θεμα και με συγχωρειτε για το μεγαλο μηνυμα αλλα θεωρησα οτι αυτα τα στοιχεια θα σας ηταν χρησιμα,
Σας ευχαριστω πολυ!

*(γραφω ακριβως τις εξετασεις οπως τις βλεπω διοτι δεν τα γνωριζω καλα αυτα!)
Go Top
Προφίλ - elenipant

Kofinakos Panagiotis
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
18 Μάρτιος 2008
STATUS:Kofinakos Panagiotis - Offline
Καταχώρηση 16 Ιούνιος 2009 at 08:09:56 
Αγαπητή φίλη.

Δεν αναφέρεις αν έχεις κάποιο πρόβλημα με φλεβίτιδα στα κάτω άκρα ή  κάποιο οικογενειακό ιστορικό κακοήθειας στο μαστό.

Αν δεν συμβαίνει κάτι από τα δύο, θα χρειαστεί να περιορίσεις το κάπνισμα (η πρώτη Ιουλίου πλησιάζει) και σε συνενόηση με το γιατρό σου να ξεκινήσεις τα αντισυλληπτικά.

Για να είσαι καλυμένη, θα χρειαστεί ανά 6μηνο να ελέγχεις τα ηπατικά ένζυμα και τα λιπίδια του οργανισμού σου.

Φιλικά

Π.Κ.

---------------

Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος

Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος

Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών

Ιατρείο:

Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα

Τηλ:  211- 2215099         

Κιν :  6972-911176 

Fax:  211-2215106

Web site:http://kofinakos.t35.com

Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Γαία'

[lo] 8) [!?!] :D
Go Top
Προφίλ - Kofinakos Panagiotis Αποστολή Mail - Kofinakos Panagiotis
  Εκτυπώστε  

Cookies Απόκρυψη
Κάντε το Gyn.gr αρχική σελίδα στο browser σας

©gyn.gr 2002-2014 - Contact Site Owner - webmaster (a) gyn.gr - Designed with ASP-Nuke community v1.4 SP4
Όροι χρήσης - Προστασία προσωπικών δεδομένων - Προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας
Page processed in: 0,8906 seconds.