Logo

Forum  
Κοινότητα
Forum
Αναζήτηση
Σύνδεθείτε

Συνδεθείτε στο Gyn.gr

Ρωτήστε τους

συνεργάτες μας

για θέματα υγείας

που σας απασχολούν

Δείτε πάνω απο

16.000 απαντήσεις 

απο ερωτήσεις

επισκεπτών

Δείτε προφίλ και κάντε

νέους φίλους!

Δημιουργήστε μια

όμαδα και συμμετέχετε

σε άλλες!

Web counters Απόκρυψη
Επισκέψεις Επισκέπτες
Σήμερα 525 384
Εχθές 1.246 882
Top Day 26.535
(03/17/10)
28.246
(03/19/10)
Σύνολο 4.646.747 4.601.960
Forum http://www.gyn.gr
Forum
  > Ερωτήσεις Απαντήσεις για το gyn.gr
    > Γυναικολογικά Θέματα
      > Καθυστερηση περιοδο-γενικη ουρων
Last Visit:31 Οκτώβριος 2014 at 14:12:32Συνδεθείτε | Top 10
  Εκτυπώστε  
Καθυστερηση περιοδο-γενικη ουρων
1 Αποστολέας Μήνυμα

katerina1984
Debutant Debutant

Πρώτη εγγραφή στις:
07 Αύγουστος 2009
STATUS:katerina1984  - Offline
Καταχώρηση 08 Αύγουστος 2009 at 10:11:59 
Γεια σας.Καταρχην συγχαρητηρια για την ομορφη δουλεια που κανετε εδω στο σαιτ.Σας διαβαζω πολυ καιρο και αποφασισα να ζητησω την βοηθεια σας και τις γνωσεις και για ενα δικο μου προβλημα.(Σας εχω στειλει και μεηλ καθως περιμενα να παρω τους κωδικους για την εγγραφη μου)Παντα αντιμετωπιζα προβληματα στην περιοδο μου.Αδιαθετουσα καθε 2-3 μηνες ακομα και 4 καποιες φορες.Αυτη την στιγμη εχω να αδιαθετησω απο τις 12 απριλιου.Εχω εντονα συμπτωματα οτι θα αδιαθετησω αλλα τπτ.Εχω πολυ φουσκωμα και πρηξιμο.δυσπεξια και οι κοιλια μου κανει ενα γουργουρητο καθως και το εντερο μου.Σεξουαλικες επαφες δεν εχω.Επισης εχω την αισθηση πως η ουροδοχος κυστη μου ειναι γεματη αλλα δεν ουρω πολυ και εντονα οπως πριν.Αυτα με εκαναν να παω να κανω  μια εξεταση ουρων και ενεν υπερηχο.
Ο υπερηχος μου βρεθηκε καθαρος.και οι εξετασεις ουρων μου ειχαν τα εξης αποτελεσματα
οψη-θολη
χροια-ωχροκιτρινη
αντιδραση ph -οξινο
ειδικο βαρος- 1030 ( φ.τ 1010-1030)
ιζημα-οχι
λευκωμα,σακχαρο,οξονη,αιμοσφαιρινη,χολοχρωστικε,ουροχολινογονο,νιτρικα -οχι
πυοσφαιρια - 1-2 οκπ
ερυθρα,βλεννη,κυλινδροι,κρυσταλλοι,αμορφα αλατα -οχι
επιθυλια-πολλα
μικροοργανισμοι λιγοι

Θα μπορουσατε να μου πειτε την γνωμη σας για την περιπτωση μου καθως και τα απολεσματα της γενικης ουρων?
Σας ευχαριστω πολυ!!
Go Top
Προφίλ - katerina1984

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
STATUS:dr.zissopoulos - Offline
Καταχώρηση 08 Αύγουστος 2009 at 20:49:52 
Αγαπητή   Φίλη!

Η  γενικη  ουρων δεν  παρουσιάζει ιδιαιτερότητες ... Αυτό  που προφανώς  δεν ειναι  σύνηθες, ειναι  οι καθυστερησεις 3-4  μηνων  (δεν γνωριζουμε και την  ηλικία  σου  )

Επιβάλεται  ενα γυναικολογικό   υπερηχογραφημα  (γινεται  και εξωτρικώς, απο τα κοιλιακά  τοιχώματα)  με  εκτιμηση  ωοθηκών,   μητρας και ενδομητριου,  καθως  και ένας  ορμονικος έλεγχος...

Εξυπακουετια,  ότι γι  αυτά πρπει να συνενοηθείς  με εναν /μία γυναικολογο. Εχω την  υπονοια,  ότι  ολα  σου τα  ενοχλήματα εχουν σχέση με την   διαταραχη  αυτή...

Φιλικά

Π.Ζ.  [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Μαιευτήρ - Χειρουργός - Γυναικολόγος
Κούσκουρα 3, 54622 Θεσσαλονίκη
Go Top
Προφίλ - dr.zissopoulos Αποστολή Mail - dr.zissopoulos

katerina1984
Debutant Debutant

Πρώτη εγγραφή στις:
07 Αύγουστος 2009
STATUS:katerina1984  - Offline
Καταχώρηση 09 Αύγουστος 2009 at 07:41:48 
Καλη σας μερα γιατρε.Ευχαριστω για την αρχικη σας απαντηση.Να συμπληρωσω το ελλειπη κειμενο μου.Ειμαι 24 ετων και ο υπερηχος κατω κοιλιας που ανεφερα οτι εκανα ειχε την εξης γνωματευση απο τον ακτινολογο.
Μητρα σε προσθια κλιση και καμψη διαστασεων 7*3,1 εκατ με ενδομητριο παχους 0.69 εκατ
Δεξια ωοθηκη διαστασεων  3.51*2,78 εκατοστα
Αριστερη ωοθηκη  διστασεων 2.27*2,02 εκατοστα
Καταβολες ωοθηλακιου αμφω,
Δουγλασιος ελευθερος.

Οσο για την εξεταση ουρων θα μου επιτρεψετε να γινω λιγο φορτικη και να ρωτησω κατι ακομα.Απο τοτε που τα συμπτωματα που περιεγραψα πιο πανω αρχισαν να υπαρχουν και να ειναι εντονα(εδω και μια εβδομαδα δλδ) αρχισα να εχω και συχνοουρια.Νιωθω δλδ οτι η κυστη μου ειναι γεματη ενω η ποσοτητα των ουρων δεν ειναι τοσο μεγαλη.Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο αλλο προβλημα ανεξαρτητα απο το προβλημα περιοδου η ειναι και αυτο ενα συμπτωματα της διαταραχης που παρουσιαζει η περιοδος μου?Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο προβλημα αλλα να μη φανηκε στον υπερηχο κατω κοιλιας?Γιατι δε βλεπω πουθενα στη γνωματευση  να αναφερεται τπτ για την ουροδοχο  κυστη.Ο ακτινολογος με ρωτησε για ποιο προβλημα εχω ερθει και του ειπα για καθυστερηση περιοδου.Λετε να μην εξετασε καθολου την κυστη?Να σημειωσω εδω οτι δεν εχω τσουξιμο η καψιμο η πονο οταν ουρω.Μονο αισθανομαι πως ειναι γεματη η ουροδοχος κυστη.Εκανα πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι λιγο αγχωμενη :)

Σας ευχαριστω πολυ πολυ  και παλι.Και συγγνωμη αν σας κουρασα! [lo]
Go Top
Προφίλ - katerina1984

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
STATUS:dr.zissopoulos - Offline
Καταχώρηση 09 Αύγουστος 2009 at 14:56:54 
Τροποποιηση 09 Αύγουστος 2009 at 15:05:03

Αγαπητή   Φίλη!

Εδώ  μιλαμε  λοιπον με άλλα δεδομένα...

Ο ακτινολογος  ήταν μαλλον πανευτυχής  που  σε ειδε  με  γεμάτη   ουροδοχο  κύσστη, αλλοιώς θα έπρεπε  να σου δώσει  να  πιείς αρκετό  νερό, προκειμενου να   διενεργησει ενα τοσο  λεπτομερες υπερηχογραφημα...

Χωρίς  πληρη  ουροδοχο, δεν μπορεις κατα κανόνα να τα δεις αυτά τοσο  λεπτομερως..... Ασφαλως οι  εικονες προέκυψαν ΄΄μέσα΄΄ από την γεμάτη  ουρόδοχο  κύστη  κι επομενως , λογικά  πρέπει να την είδε   θελοντας και μη   και   βεβαια  να μην  διαπιστωσε τιποτε... 

Και  ομως του διεφυγε  κάτι ίσως σημαντικό, επειδή σαν αιτία   του προεβαλες την αμηνόρροια....Δεν  κοίταξε  - και  δεν ήταν βεβαια  υποχρεωμένος -  αν  η ουροδοχος κύστις  άδειάσε  καλά μετα   την εξεταση! ..

Αν του έλεγες, οτι  σε  απασχολει προβλημα  που εχει σχεση  και  με την ούρηση, τοτε θα  σε εστελνε   να  ουρήσεις  και  θα σε  εβλεπε  και μετά την  ούρηση...Ειναι  δυνατόν  να  μην  αδειάζει  σωστά   η κυστις  σου  και  να κατακρατάς  ποσότητα  ουρων,...

Δεν εχει πολυ καιρό,  σε ασθενή  μου εγινε εξω ενα   υπερηχογραφημα   δια  των   κοιλιακών τοιχματων  και  διαπιστώθηκε  μια κυστις   ωοθηκης 12 εκ. παρακαλω.... Την  εστειλαν να ουρησει,  μην τυχον εγινε λαθος  και η  κυστις παρέμεινε,  οποτε συνεστηθη  η  χειρουργική της  αφαίρεση... Ηλθε και σε μένα, την ειδα διακολπικά, βρηκα την  δηθεν  κύστη, την εστειλα να ουρησει,  η  κύστις πράγματι παρέμεινε και μετα την ουρηση.....Δεν διασπτιωσα  ομως την ....  ουροδοχο, παρα  μονον  την...δηθεν  κύστη  ωοθηκης..  Υποψιάστηκα τι συμβαίνει, έβαλα  επι τόπου   εναν  καθετηρα και άδειασα  1200  κ.  εκ.  ουρων....

Η γυναικα  είχε μια  λειτουργική  διαταραχή  εκκένωση  της  ουροδοχου, που  ξεπεραστηκε  μ΄αυτό  μόνον..  Οι  λόγοι  που το προκάλεσαν , ήταν  προφανώς  ψυχοσωματικοί... ....

Αυτό  λοιπον το θέμα  πρέπει μαλλον να το ξαναδείς...

Αν τα  κυστικά  ενοχλήματα   παραμένουν και μετά, , θα  πρέπει να ξαναγίνει εξέταση  ούρων  και ισως  μία  κυστεοσκόπιση  (ουρολόγος)...Τονιζω  γο  ΄΄κσυτικά΄΄, επειδή καποια  άλλα,  οπως  ΄΄γουργουρσματα''  κτλ  δεν  ειναι  από εκεί, αλλα απραπλευρα ενοχληματα  απο το  ορμονικο προβλημα..

Ο  υπερηχος βλεπει  πολλά στην  ουροδοχο,  όχι  ομως  όλα...

Φιλικά

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Μαιευτήρ - Χειρουργός - Γυναικολόγος
Κούσκουρα 3, 54622 Θεσσαλονίκη
Go Top
Προφίλ - dr.zissopoulos Αποστολή Mail - dr.zissopoulos
  Εκτυπώστε  

Cookies Απόκρυψη
Κάντε το Gyn.gr αρχική σελίδα στο browser σας

©gyn.gr 2002-2014 - Contact Site Owner - webmaster (a) gyn.gr - Designed with ASP-Nuke community v1.4 SP4
Όροι χρήσης - Προστασία προσωπικών δεδομένων - Προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας
Page processed in: 0,7656 seconds.