Logo

Forum  
Κοινότητα
Forum
Αναζήτηση
Σύνδεθείτε

Συνδεθείτε στο Gyn.gr

Ρωτήστε τους

συνεργάτες μας

για θέματα υγείας

που σας απασχολούν

Δείτε πάνω απο

16.000 απαντήσεις 

απο ερωτήσεις

επισκεπτών

Δείτε προφίλ και κάντε

νέους φίλους!

Δημιουργήστε μια

όμαδα και συμμετέχετε

σε άλλες!

Web counters Απόκρυψη
Επισκέψεις Επισκέπτες
Σήμερα 1.310 851
Εχθές 1.436 882
Top Day 26.535
(03/17/10)
28.246
(03/19/10)
Σύνολο 4.605.541 4.573.846
Forum http://www.gyn.gr
Forum
  > Ερωτήσεις Απαντήσεις για το gyn.gr
    > Γυναικολογικά Θέματα
      > Μύκητες;;
Last Visit:01 Οκτώβριος 2014 at 23:27:37Συνδεθείτε | Top 10
  Εκτυπώστε  
Μύκητες;;
1 Αποστολέας Μήνυμα

Marita.L
Amateur Amateur

Πρώτη εγγραφή στις:
07 Αύγουστος 2009
STATUS:Marita.L - Offline
Καταχώρηση 26 Μάρτιος 2010 at 21:26:37 
Γιατρέ γεια σας. Θα ξαναχρειαστώ για μια ακόμα φορά την πολύτιμη συμβουλή σας.

Βρίσκομαι στην 21 μέρα του κύκλου. Σήμερα λοιπόν σε μία επαφή με τον συζυγό μου διαπίστώσαμε σε κάποια στιγμή ότι στον κόλπο μου υπήρχαν πολλά λευκά εκκρίματα. Γιατρέ, συγνώμη για την περιγραφή αλλά ήταν σαν να είχαμε πασαλειφτεί με γιαουρτάκι! Πλυθήκαμε αμέσως. Εγώ έκανα και μία κολπική πλύση με χαμομηλάκι. Το ξαναέλεγξα κι έχω λίγα άσπρα. Υποψιάζομαι μύκητες. Απ'την άλλη, κι αυτό είναι που με προβληματίζει, από το Γενάρη κάθε 4η και 5η μέρα του κύκλου παίρνω από 2 sporanox με συμβουλή γιατρού, η οποία μού συνέστησε 6μηνη θεραπεία, λόγω των συχνών υποτροπιάσεων. Πώς είναι δυνατόν να βγήκαν πάλι 17 μέρες μετά τη θεραπεία;Και την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα υπέρηχο ο γιατρός είπε ότι είμαι τελείως καθαρή από μύκητες. Να ρωτήσω κάτι τρελό:υπάρχει περίπτωση να μην είναι μύκητες και να είναι υπολείμματα υγρών του άντρα μου και δικά μου;

Να σας πω ότι θεωρώ πλέον περιττό να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού. Αν δείξει μυκητίαση, θα κάνω θεραπεία και τον άλλο μήνα τα ίδια πάλι. Οι θεραπείες δεν μου κάνουν τίποτα. Τώρα που είμαι και στην προσπάθεια εγκυμοσύνης και δεν θέλω να πάρω αντιβίωση ούτε να βάλω κορτιζονούχες κολπικές αλοιφές, Αν με πιάσει φαγούρα ανυπόφορη, μπορώ να χρησιμοποιήσω τη φυτική κολπική κρέμα lactal ή θα κάνει κακό σε περίπτωση εγκυομοσύνης;

Γιατρέ, αν έχετε κάποια ιδέα που να μπορεί να με βοηθήσει, σας παρακαλώ να μου την πείτε. Υποφέρω πολύ τα τελευταία χρόνια κα κανείς γιατρός όσο καλή θέληση και να έχει, δεν καταφέρνει να με θεραπεύσει. 

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα. 

Go Top
Προφίλ - Marita.L

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
STATUS:dr.zissopoulos - Offline
Καταχώρηση 28 Μάρτιος 2010 at 13:55:24 
Τροποποιηση 28 Μάρτιος 2010 at 13:58:02

Αγαπητή  Φίλη!

Εξ  αποστασεως  δεν  μπορώ να έχω  άποψη... Δεν ειναι   συνηθισμένο  πάντως  να παθαίνεις τόσο συχνά  μυκητιάσεις ...Aν έχεις  όντως  μυκητίαση,  το lactal  δεν θα βοηθήσει αποτελεσματικά. Εκτος  κι αν εκτός από τους μύκητες,  το κολπικο εκκριμα  εγινε  αλκαλικό..Πράγμα   σπάνιο.... Τοτε  ωστόσο,  ισως βοθησει καπως..

Σε  περίπτωση που  τα  ενοχλήματα  συνεχίζουν :  Pap-test   και κολποσκόπιση... Μήπως, πίσω  από τις υποτροπές, κρύβεται  κάποια επιμόλυνση  με  HPV.

Φιλικά

Π.Ζ.. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Μαιευτήρ - Χειρουργός - Γυναικολόγος
Κούσκουρα 3, 54622 Θεσσαλονίκη
Go Top
Προφίλ - dr.zissopoulos Αποστολή Mail - dr.zissopoulos

Marita.L
Amateur Amateur

Πρώτη εγγραφή στις:
07 Αύγουστος 2009
Καταχώρηση 28 Μάρτιος 2010 at 14:24:30 
Γιατρέ, ευχαριστώ για την απάντηση. Είναι η πρώτη φορά που ακούω για τον συγκεκριμένο ιό και κάνοντας μια μικρή περιήγηση στο διαδίκτυο, πήρα τις πληροφορίες που ήθελα ....και, πολύ απλά, ταράχτηκα. Φοβάμαι πολύ....Να σας πω ότι έκανα τεστ Παπ το Σεπτέμβρη και βγήκε καλό. Οι ενοχλήσεις είναι ήπιες και τα άσπρα λιγότερα. Χθες έκανα πάλι κολπική πλύση με χαμομήλι. Φοβάμαι να κάνω εξέταση για κονδυλώματα. Τι θα γίνει αν τελικά έχω; Πότε θα κάνω παιδί, γιατρέ μου; Πριν από αρκετά χρόνια έβγαλα στην είσοδο του κόλπου και στο εφηβαίο έναν μικρό ερεθισμό που έκτοτε βγαίνει μία φορά μέσα στον κύκλο και το αντιμετωπίζω με μία αλοιφή, την betnovate. Οι γυναικολόγοι που με έχουν δει δεν δίνουν σημασία μολονότι τους το λέω. Ο δερματολόγος είπε δεν είναι τίποτα.

Το τεστ παπ σε ποια μέρα του κύκλου γίνεται; Η κολποσκόπηση γίνεται σε κάθε γυναικολόγο ή πρέπει να πάω σε ειδικό κέντρο; Και σε πόσο καιρό βγαίνουν τα αποτελέσματα;Γιατρέ, τι ακριβώς γίνεται με εγκυμοσύνη, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο; Θα τα καταφέρω ποτέ; Εχω κάνει εξωμήτριο, είναι πιθανό να έχω πολύποδα ενδομητρίου, κάνω μυκητιάσεις και τώρα μπορεί να έχω και κάτι άλλο. Βαρέθηκα.

Ευχαριστώ. 

Go Top
Προφίλ - Marita.L

Marita.L
Amateur Amateur

Πρώτη εγγραφή στις:
07 Αύγουστος 2009
Καταχώρηση 28 Μάρτιος 2010 at 14:39:57 
Κύριε Ζησόπουλε,

Σας παραθέτω τα αποτελέσματα του τεστ Παπ.

Παρατηρήθηκαν άφθονα επιπολής και αρκετα διάμεσα πλακώδη κύτταρα κόπλου και εξωτραχήλου, μερικά με φλεγμονώδεις αλλοιώσεις καθώς και λίγα κυλινδρικά κύτταρα ενδοτραχήλου, μερικά με μικρή πυρηνική διόγκωση και πολυμορφία, χωρίς στοιχεία κακοήθειας. Συνυπάρχουν αρκετα φλεγμονόδη κυτταρικά στοιχεία και βακτηρίδια.

Συμπέρασμα: εικόνα φλεγμονής

Αρνητικό για κακοήθεια.

Go Top
Προφίλ - Marita.L

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
Καταχώρηση 31 Μάρτιος 2010 at 21:52:56 
Αγαπητή   Φίλη!

Εν ταξει,  HPV δεν ειχες ...

Κι από δω  όμως  δεν  μπορω να   βγαλω  ακρη με  βερβαιοτητα... Η εικονα συνηγορεί  για κολποτραχηλικη φλεγμονή  βακτηριδιακής   αιτιολογιας.. Ο  κυταρολογός μιλα  για  βακτηριδια ... Πραφανως για παθογόνα βακητρίδια (επειδή  υπάρχουν και  τα  λεγόμενα  κολποβακτηριδια ,  πο\υ   ειναι...φυσιολογικά  και τα  βρισκουμε  σε μύκητιάσεις- Αν  μιλουσε γι αυτά,  λογικα θα τα προσδιόριζε!) ,,,

Τι  να  συμπερανω τωρα;  Θα επαναλάβω κατι  που άκουσα πριν μερικές δεκαετίες  σε πανεπιστημιακή παραδοση  Γερμανικου  Πανεπιστημίου:  '' Οταν  η κολπίτις επιμένει,  δυο τινά  μπορει   να  συμβαίνουν... Είτε  η  διαγνωση ειναι  λάθος,  είτε η θεραπεια  ανεπαρκής''

Φιλικά

Π.Ζ [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Go Top

Marita.L
Amateur Amateur

Πρώτη εγγραφή στις:
07 Αύγουστος 2009
Καταχώρηση 03 Απρίλιος 2010 at 10:27:00 
Τροποποιηση 03 Απρίλιος 2010 at 13:54:56

Γιατρέ μου, έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού και διαγνώστηκαν τα εξής: μύκητες, στρεπτόκοκος  ομάδα Β και candida. Η γυναικολόγος συνέστησε θεραπεία μόνο για τους  μύκητες, γιατί λέει ότι ο στρεπτόκοκοςστην επόμενη εξέταση που θα κάνω μπορεί και να μην υπάρχει. Μου έδωσε λοιπόν μία κολπική αλοιφή ( την κλομισιφέν) και να πάρω κανονικά τα σπορανόξ την 4η και 5η μέρα του κύκλου. Για το σύζυγο έδωσε μία αντιβίωση που δεν τη θυμάμαι τώρα.

Είμαι κι εγώ πλέον πεπεισμένη πως δεν κάνω θεραπείες της προκοπής. Τι να πω....Θα κάνω και αυτή τη θεραπεία για τελευταία φορά και από εδώ και πέρα θα χρησιμοποιώ φυτικές κολπικές αλοιφές για αποκατάσταση της χλωρίδας του κόλπου. Είμαι σίγουρη ότι με τόσες αντιβιώσεις θα έχει διαταραχθεί.

Εχω όμως και ένα άλλο θέμα που με απασχολεί. Στην 26η μέρα του κύκλου έκανα χοριακή που βγήκε αρνητικη( πιθανή ωορρηξία 14μέρα). Την 27η είχα λίγο αίμα το πρωι, την υπόλοιπη μέρα τίποτα, την 28η μέρα ( που κανονικά αδιαθετώ) είχα λίγα καφέ και σήμερα 29η μέρα πάλι λίγο αίμα. Δεν μου το έχει ξανακάνει αυτό. Συνήθως 27η μέρα έχω ΄λίγο αιματάκι και την 28η αδιαθετώ. Τι επιπλοκές είναι πάλι αυτές;

Καλή ανάσταση

Ευχαριστω πολύ

Go Top
Προφίλ - Marita.L

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
Καταχώρηση 03 Απρίλιος 2010 at 14:09:56 
Τροποποιηση 03 Απρίλιος 2010 at 14:14:31

Αγαπητή Φίλη!

Η γιατρός  σου έδωσε προφανώς  μία κολπική αλοιφή,   που ονομάζεται  Climycen κι  όχι.... Κλιμισιφέν.... Με  αυτή, εξολουθρευονται  τα πρισσότερα  παθογονο  μικροβια  και  με το Sporanox προσπαθεί  να  ΄΄πιάσει'' τους  μύκητες,  που  μοιραία   θα προκύψουν μετα το τοπικο ανιτβιοτικό.... Ελπ'ιζω να εχει  επιτυχία...

Αν τα ενοχλήματα  σου  υποχωρήσουν,  μίλησε  με την γιατρό  σου,  μήπως  θεωρεί σκόπιμο (εγώ θα το θεωρουσα, σε μια  τέτοια  περίπτωση!) , να  ξαναχρησιμοποιήσεις για άλλους  3 μήνες,  τo Sporanox (απο  5-6η μέρα  καθε  κύκλου, επι 3 ημέρες,'έστω  κι άν  νοιώθεις εν τάξει.

Ακομη  κατι  βασικό:  Αν μετ  ολ΄αυτά   νοιώθεις εν τάξει, μην κάνεις  άλλες καλλιέργειες  κολπικού εκκρίματος...

Για την εμφάνιση ιχνους  αίματοσ και την μετατόπιση του  κυκλου κατα μια  μερα:  Μην ασχολείσαι, ειναι μεσα σε φυσιολογικά πλαίσια ...

Καλό Πάσχα!

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Go Top

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
Καταχώρηση 05 Απρίλιος 2010 at 09:05:16 
Χρονια   πολλά και  Χριστος  Ανέστη..

Τωρα κάνε  αυτά  που  σου  είπαν  και  θα δει κανείς ...Το  Sporanox    αντενδεικνυται  μονον κατα την διαρκει ατης εγκυμοσύνης  και ειναι  έτσι,  όπως λέει η γιατρός σου .. Σε ότι με  αφορά, δεν  συνταγογραφω  ποτέ  από στοματος  μυκητοκτονα, μετα  την  13η  ημερα  κυκλου..

Φιλικά

Π.Ζ [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Go Top
  Εκτυπώστε  

Cookies Απόκρυψη
Κάντε το Gyn.gr αρχική σελίδα στο browser σας

©gyn.gr 2002-2014 - Contact Site Owner - webmaster (a) gyn.gr - Designed with ASP-Nuke community v1.4 SP4
Όροι χρήσης - Προστασία προσωπικών δεδομένων - Προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας
Page processed in: 1,2344 seconds.