Logo

Forum  
Κοινότητα
Forum
Αναζήτηση
Σύνδεθείτε

Συνδεθείτε στο Gyn.gr

Ρωτήστε τους

συνεργάτες μας

για θέματα υγείας

που σας απασχολούν

Δείτε πάνω απο

16.000 απαντήσεις 

απο ερωτήσεις

επισκεπτών

Δείτε προφίλ και κάντε

νέους φίλους!

Δημιουργήστε μια

όμαδα και συμμετέχετε

σε άλλες!

Web counters Απόκρυψη
Επισκέψεις Επισκέπτες
Σήμερα 155 52
Εχθές 1.364 869
Top Day 26.535
(03/17/10)
28.246
(03/19/10)
Σύνολο 4.605.750 4.573.916
Forum http://www.gyn.gr
Forum
  > Ερωτήσεις Απαντήσεις για το gyn.gr
    > Γυναικολογικά Θέματα
      > Νέα ερώτηση
Last Visit:02 Οκτώβριος 2014 at 07:33:45Συνδεθείτε | Top 10
  Εκτυπώστε  
Νέα ερώτηση
1 Αποστολέας Μήνυμα

rhna
Amateur Amateur

Πρώτη εγγραφή στις:
01 Οκτώβριος 2007
STATUS:rhna - Offline
Καταχώρηση 09 Οκτώβριος 2007 at 13:45:20 
Καλησπέρα σας, Είμαι 45 ετών και πριν από λίγο καιρό έκανα μαστογραφία, όπου η περιγραφή ευρημάτων ήταν: αυξημένης ακτινοσκιερότητας μαστοί αδένες με συμμετρική κατανομή στους δύο μαστους κ οζώδη διαμόρφωση των ινοαδενικών στοιχείων. Ομαλό μόρφωμα άνω δεξιά της τάξεως των 9x περίπου Συμληρωματικός έλεγχος Στη συνέχεια ο γιατρός μου μου συνέστησε να κάνω υπέρηχο μαστών. Τα υπερηχογραφικά ευρήματα ήταν:ευρημάτων Δυσπλαστικοί μαστοί με υπερπλασία των ινοαδενικών στοιχείων. Στον αριστερό μαστό άνω κι έξω τεταρτημόριο παρουσία ευρημάτων διαμέτρου 5.4 και 4.4mm(ινοαδενώματα;). Προσθέτω οτι το 2005 στη μαστογραφία βρέθηκε ομαλός όζος και στον υπέρηχο που έκανα μετάαπό 5 μήνες δεν βρέθηκε τίποτα. Γενικότερα έχω ευαισθησία στο στήθος μου(ο γιατρός είχε διαγνώσει μαστοπάθεια) κι επίσης η περίοδός μου από την αρχή της χρονιάς έρχεται 4 με 5 μέρες νωρίτερα και μάλιστα με πόνο, κάτι που δεν είχα παλαιότερα. Κατ΄ αρχάς θέλω να ρωτήσω αν αυτά τα οζώδη μορφώματα που βρέθηκαν στο μαστό μου μπορεί να προκαλέσουν καρκίνο του μαστού. Ο γιατρός μου μου είπε οτι είναι καλοήθεις όγκοι αλλα εγώ αισθάνομαι ταραγμένη και φοβισμένη διότι πιστεύω οτι είναι κατά κάποιον τρόπο ένα προσύμπτωμα καρκίνου του μαστού.Κάποιος άλλος γιατρός μου συνέστησε να πάρει υγρό από τα μορφώματα για να γίνει βιοψία.Μήπως είναι επικίνδυνο να τα πειράξουμε; Σας παρακαλώ απαντήστε μου όσο πιο ειλικρινά γίνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
Go Top
Προφίλ - rhna

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
STATUS:dr.zissopoulos - Offline
Καταχώρηση 14 Οκτώβριος 2007 at 16:02:22 
Τροποποιηση 14 Οκτώβριος 2007 at 16:09:48

Υπερηχογραρικη τομή  μαστού.  Παρουσια   πολλαπαλών  κύστεων. Καλοήθης εικονα.  

Αγαπητή    Φίλη!

Ατυχώς για να εχει κανεις  αποψη,  πρεπει  να   εχει την μαστογραφάι  και  - ακομη καλλιτερα - να εχει δει  ο  ίδος  το περιστατικό  στον  υπερηχο.   Υπάρχουν  πολλές γυναικες  με κυστεις - μερικες φορές  μαλιστα πολλες - στον μαστο,  όπου βεβαια  δεν   κανουμε παρακεντησεις.  Εξαιρεση  ειναι  ενα υπερηχογραφικό ευρημα,  που ξεφευγει απο τα συνηθισμενα.   Εξ  αλλου,  η πιθανότητα  να υπάρχει  κατι  παθολογικό μεσα σε μια   υπερηχογραφικώς ΄΄φυσιολογικη'' κύστη  ειναι  περιπου  1:10.000!

Στα ιναδενωματα  (που ειναι συμπαγείς  ογκοι) συμπεριφερομαστε  διαφορετικά.   Αυτό  μπορεί  να ειναι  παροκολουθηση  τους  μονο - σε πολυ νεες γυναικες -  ή  η αφαιρεση  τους  (οταν  πρωτοδιαπιστωνονται  σε μεγαλυτερη  ηλικία). Πολλοι κανουν και παρακεντησεις..  Προσωπικά δεν  παρακεντώ  πια ποτέ  ενα συμπαγές  μορφωμα!   Υπάρχει μεγαλο περιθωριο λαθους  και  ίσως (δεν το γνωριζουμε  βεβαια  ακριβώς!)  κινδυνος  διασπορας,  αν  ειναι κατι σοβαρό..  Καλλίτερα  συστηνω στην γυναικα  να το αφαιρέσει.

Εχεις προφανώς ενα  ΄΄δυσκολο '' μαστο..  Η  μονη λυσις ειναι  ο  κλινικο-υπερηχογραρικός ελεγχος ανα 6μηνο   και  η τακτική  ψηφιακή  μαστογραφια (όπως κρινει ο  γιατρός  σου,  ανα ετος  ή ανα 2ετία).  Σε αμφιβολα  - σε  συγκεκριμενο  σημειο   όμως   -  ευρήματα ,  μπορεί ν α  βοηθησει  και η μαγνητικη.

Φιλικά

Π.Ζ [lo].

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Μαιευτήρ - Χειρουργός - Γυναικολόγος
Κούσκουρα 3, 54622 Θεσσαλονίκη
Go Top
Προφίλ - dr.zissopoulos Αποστολή Mail - dr.zissopoulos
  Εκτυπώστε  

Cookies Απόκρυψη
Κάντε το Gyn.gr αρχική σελίδα στο browser σας

©gyn.gr 2002-2014 - Contact Site Owner - webmaster (a) gyn.gr - Designed with ASP-Nuke community v1.4 SP4
Όροι χρήσης - Προστασία προσωπικών δεδομένων - Προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας
Page processed in: 0,8906 seconds.