Logo

Forum  
Κοινότητα
Forum
Αναζήτηση
Σύνδεθείτε

Συνδεθείτε στο Gyn.gr

Ρωτήστε τους

συνεργάτες μας

για θέματα υγείας

που σας απασχολούν

Δείτε πάνω απο

16.000 απαντήσεις 

απο ερωτήσεις

επισκεπτών

Δείτε προφίλ και κάντε

νέους φίλους!

Δημιουργήστε μια

όμαδα και συμμετέχετε

σε άλλες!

Web counters Απόκρυψη
Επισκέψεις Επισκέπτες
Σήμερα 61 32
Εχθές 758 552
Top Day 26.535
(03/17/10)
28.246
(03/19/10)
Σύνολο 4.673.138 4.620.120
Forum http://www.gyn.gr
Forum
  > Ερωτήσεις Απαντήσεις για το gyn.gr
    > Γυναικολογικά Θέματα
      > Νέα ερώτηση
Last Visit:24 Νοέμβριος 2014 at 03:35:10Συνδεθείτε | Top 10
  Εκτυπώστε  
Νέα ερώτηση
1 Αποστολέας Μήνυμα

yyyianna
Debutant Debutant

Πρώτη εγγραφή στις:
09 Ιούνιος 2009
STATUS:yyyianna - Offline
Καταχώρηση 09 Ιούνιος 2009 at 16:55:28 
ΚΕ ΖΗΣΟΠΟΥΛΕ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΙΧΑΤΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΩΡΑ ΖΗΤΩ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ .ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ¨ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ, ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΗΞ ΕΠΕΜΒΑΣΗ, ΕΝΕΣΕΙΣ DARONTA(ΨΕΥΔΟΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ, 10 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 3,5 ΧΡΟΝΩΝ ΣΗΜΕΡΑ)

2007 ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ  8-9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΟ ΛΥΚΟΥ ΣΤΟ 44,2

2009 ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ 8-9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ (UTROGESTAN, INOHEP 3000, ΦΟΛΙΚΟ , SALOSPYR) ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ(ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΟΣ ΚΥΗΣΗ 1ΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΜΕ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΘΡΟΜΒΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΜΦΟΝΟΠΥΡΙΝΙΚΕΣ ΔΙΗΘΗΣΕΙΣ)ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΗ ΜΟΡΙΑΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΕΜΒΡΥΟΥ: ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΑ 21,13,18,Χ ΔΙΣΩΜΙΑ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑ Υ : ΜΕΤΑΛΛΑΓΗ ΔF508 ΚΥΣΤΙΚΗΣ ΙΝΩΣΗΣ ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΙΑ)

ΠΡΙΝ ΧΑΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΕ 12 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΗ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ.        ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΕΧΩ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟ ΜΟΥ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΠΑΘΕΙΑ)

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΟΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ?ΜΗΠΩΣ Η ΦΥΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ? ΜΗΠΩΣ ΡΙΣΚΑΡΩ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ?ΕΙΜΑΙ 34 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΕΛΑΓΩΜΕΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ  ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ [lo]

Go Top
Προφίλ - yyyianna

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
STATUS:dr.zissopoulos - Offline
Καταχώρηση 14 Ιούνιος 2009 at 18:23:30 
Αγαπητή  Φίλη!

Λοιμωξεις  πασης φύσεως στην  αρχη της εγκυμοσύνης,  μπορεί  να  προξενησουν αποβολές... Π.χ,  σε καθε έξαρση  επιδημίας  γρίππης, εχουμε  κι αυξημένα περιστατικά  αποβολών  πρωτου τριμηνου....Εμπύρετες καταστασσεις  με  θεμοκρασιες ανω  των 39 βαθμών C,,  πουδιαρκουν για  περισσ΄τοερο  από 2  ωρες,  έχουν επισης ενοχοποιηθεί...

Για το τι μας είπε η  φυση:  Εχεις  ενα γερό παιδί.. Μπορείς επομενως...

Στα  υπ΄ οψη: καμια εκγυμοσύνη δεν ειναι  χωρίς  ρισκο  αποβολής..Οι  λογοι  μπορεί να ειναι τοσο  πολυσχιδείς,  που καθε φορά μπορει  να   φταίει κατι  άλλο.. Η  λυσις λοιπόν ειναι  μαλλον μια:  Μολις συνέλθεις ''ορμούχτεν''! (ειμαι βλεπεις...Γερμανικής σχολής!)... Μονον λιγη τυχη χρειάζεται..

Φιλικά

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Μαιευτήρ - Χειρουργός - Γυναικολόγος
Κούσκουρα 3, 54622 Θεσσαλονίκη
Go Top
Προφίλ - dr.zissopoulos Αποστολή Mail - dr.zissopoulos

yyyianna
Debutant Debutant

Πρώτη εγγραφή στις:
09 Ιούνιος 2009
Καταχώρηση 14 Ιούνιος 2009 at 19:47:19 
Τροποποιηση 21 Ιούνιος 2009 at 07:16:44

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕ ΖΗΣΟΠΟΥΛΕ

DANKE SCHON

ΑΝΑΠΤΕΡΩΘΗΚΕ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΜΟΥ!

[feu]

Go Top
Προφίλ - yyyianna

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
Καταχώρηση 21 Ιούνιος 2009 at 07:20:31 
Τροποποιηση 21 Ιούνιος 2009 at 07:22:16

Βιtte  schön!

Π.Ζ. [feu]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Go Top

yyyianna
Debutant Debutant

Πρώτη εγγραφή στις:
09 Ιούνιος 2009
Καταχώρηση 03 Αύγουστος 2009 at 11:25:16 
ΓΙΑΤΡΕ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΕΤΑ ΤΟ TO MAIL ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ ΟΤΙ  Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΗΤΑΝ Η ΠΙΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!!

ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΙ ΚΟΛΠΟΥ

ΤΟΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΗΤΑ Ν 2800 ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟ ΣΚΕΛΕΤΟ ΚΑΙ ΨΗΛΗ 1,74

ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ Η ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΞΕΣΕΙς?ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΝΤΙΚΤΥΠΟ ΣΕ ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΠΑΛΙ ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ ΝΑ ΚΑΩ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΝΕΣ ΓΡΙΠΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ? Η ΟΧΙ?

VIELE DANKE  ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΚΑΛΕς ΔΙΑΚΟΠΕΣ

ΓΙΑΝΝΑ

Go Top
Προφίλ - yyyianna

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
Καταχώρηση 04 Αύγουστος 2009 at 20:09:15 
Αγαπητή   Φίλη!

Οχι. τοσο...προβλεπτική   δεν πρέπει να εισαι....

Κατι  - από  τα πάρα πολλά -  που δεν  ξεορυμε ακομη:  Τι γινεται  αν κανεις το εμβολιο  και σε 2-3  μηνες  μείνεις έγκυος;

Θα έλεγα  λοιπόν ν΄αφησουμε αυτά τα σκεπτικά....

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Go Top

yyyianna
Debutant Debutant

Πρώτη εγγραφή στις:
09 Ιούνιος 2009
Καταχώρηση 09 Αύγουστος 2009 at 21:27:29 
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
[lo]
Go Top
Προφίλ - yyyianna

yyyianna
Debutant Debutant

Πρώτη εγγραφή στις:
09 Ιούνιος 2009
Καταχώρηση 12 Νοέμβριος 2009 at 15:15:18 
ΚΕ ΖΗΣΟΠΟΥΛΕ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΑΣ

ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΘΩΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ (6 ΜΗΝΕΣ) ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΥΚΗΤΙΑΣΗ ΚΑΙ ΚΟΛΠΙΤΙΔΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 4 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΑ ΛΑΚΤΟΦΕΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΧΩ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΛΠ? ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΞΕΣΗΣ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΚΤΑΣΤΑΣΗ? ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ Η ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΚΟΛΠΟΥ ΚΑΙ ΤΡΑΧΗΛΟΥ?

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΓΚΥΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ Η ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΠΛΟ ΑΝΤΙΓΡΙΠΠΙΚΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?YΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΛ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΝΟΝΤΑΣ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΦΛΕΒΑΡΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΑΚΟΜΗ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΤΡΕΧΩ [big]!!ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΡΩΤΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΣ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕRO
YIANNA [feu]
Go Top
Προφίλ - yyyianna

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
Καταχώρηση 12 Νοέμβριος 2009 at 16:21:18 
Τροποποιηση 12 Νοέμβριος 2009 at 16:32:57

Αγαπητή  Φίλη!

Καλή  η ερώτηση για τον εμβολιασμό  εγκυων εναντιον  της  ΄΄νεας ΄΄  γριππης... Εχω  λοιπόν  μπροστά  μου  μια σημερινη  Γερμανική εφημερίδα - στην Γερμανία  θα είμαι μεχρι  την 21/11/-  οπου το πρωτοσέλιδο  σχόλιο αναφερεται στο ΄΄αλλαλούμ΄΄ σχετικα΄με τις  οδηγίες δύο  συγκεκριμένων  υπηρεσιών   που  θα έπρεπε  να ξερουν. Μεταφράζω επί λέξει ¨: 

'' Η επιτροπη εμβολιασμών  συμβουλεύει στις εγκύους  ν΄ αποφύγουν το Panderix (ονομα του εμβολιου εδώ).. Το  ινστιτουτο  Robert  Koch  το  συνιστά΄΄....

Παντως, εχω  ξεγεννήσει μερικές χιλιάδες  παιδιά... Δεν  θυμαμαι  το χειμώνα να έκαμνα προληπτικά  εμβολια σε εγκυους... Για το  κοινο εμβολιο - αυτό  ειναι γνωστό  -  δεν υπήρχε προβλημα αν  τυχόν ειχε  γινει... . Για  το  άλλο:  θ΄   αποφασισει  ο γιατρός  σας.. Μεχρι  στιγμής δεν  υπάρχει  ξεκάθαρη οδηγία  να εμβολιαστουν  όλες οι  εγκυες...

Εξι μήνες  μετα  μία αποβολή  μπορείς ασφαλως να ξαναμείνεις έγκυος...

Για την  μυκητίαση:  Δεν  γνωρίζω το συγκεκριμένο σκεύασμα....Παντως η θεραπεια  δεν ειναι θέμα μυκητοκτόνου.. Ολα τα μυκητοκτόνα   ειναι  αποτελεσματικά.... Ειναι  θεμα δοσολογιας και διάρκειας  θεραπείας..  Ειτε  δεν  εχεις  μια  μυκητιαση, αλλα  άλλης αιτίας  κολπίτιδα, ειτε  καποιος άλλος  λογος σε  κανει ευπαθή σε μύκητες.  

Το Λακτοφεν  τυχαινει να μην γνωρίζω αν ειναι  μυκητοκτονο...- Aν  ωστοσο εννοείς Lactofem 9αυτό θα εννοείς μαλλον) ,  τοτε  πρεπει να  επισημάνω  ότι δεν  προκειται  για  μυκητοκτονο, αλλά  για  σκεύασμα  που ενδείκνυται περισσότερο   σε  μικροβιακές διαταραχές του   κολπικού εκκρίματος..

Στα υπ΄ όψη  για  κολπίτιδες που  δεν περνουν:  Είτε η  διάγνωση ειναι  λάθος, είτε  η θεραπεία  ανεπαρκής..Δεν ειναι δικό  μου ρητό,  είναι παρακαταθήκη παλαιού καθηγητού  μου.  

Σε δυσκολα  περιστατικά (οπως αυτό), βλέπω ο  ιδιος την γυναίκα,  μετρώ το pH  του   κόλπου  κι επι τοπου  κοιτώ  ενα μικροσκοπικό παρασκεύασμα   κολπικού εκκρίματος... Τοτε  η   διάγνωση ειναι σίγουρη και κατά κατά κανονα  η θεραπεια   που  δίνουμε αποτελεσματική..

Ξανά λοιπον, εξεταση  κολπικου εκκριματος  κι  ανάλογα θα δει ο γιατρός  σου..

Φιλικά

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Go Top
  Εκτυπώστε  

Cookies Απόκρυψη
Κάντε το Gyn.gr αρχική σελίδα στο browser σας

©gyn.gr 2002-2014 - Contact Site Owner - webmaster (a) gyn.gr - Designed with ASP-Nuke community v1.4 SP4
Όροι χρήσης - Προστασία προσωπικών δεδομένων - Προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας
Page processed in: 1,1084 seconds.