Logo

Forum  
Κοινότητα
Forum
Αναζήτηση
Σύνδεθείτε

Συνδεθείτε στο Gyn.gr

Ρωτήστε τους

συνεργάτες μας

για θέματα υγείας

που σας απασχολούν

Δείτε πάνω απο

16.000 απαντήσεις 

απο ερωτήσεις

επισκεπτών

Δείτε προφίλ και κάντε

νέους φίλους!

Δημιουργήστε μια

όμαδα και συμμετέχετε

σε άλλες!

Forum http://www.gyn.gr
Forum
  > Ερωτήσεις Απαντήσεις για το gyn.gr
    > Γυναικολογικά Θέματα
      > αποτελεσματα εξετασεων
Last Visit:20 Απρίλιος 2014 at 23:59:25Συνδεθείτε | Top 10
  Εκτυπώστε  
αποτελεσματα εξετασεων
1 Αποστολέας Μήνυμα

rena!
Utilisateur Utilisateur

Πρώτη εγγραφή στις:
06 Απρίλιος 2009
STATUS:rena! - Offline
Καταχώρηση 17 Απρίλιος 2009 at 10:45:35 
Καλημερα,

μολις χθες το απογευμα πηρα τα αποτελεσματα των εξετασεων απο την καλλιεργεια που εκανα.Αν και ολοι λεμε οτι ο κολπος δεν ειναι αποστειρωμενος και εγω περιμενα να δω κατι λογω και των ενοχληματων που ειχα , τα αποτελεσματα ηταν τα εξης:

πουσφαιρια                       3-4 κ.ο.π

ερυθρα αιμοσφαιρια        0-2 κ.ο.π

επιθηλια                             αφθονα πλακωδη

μυκητες                             οχι

τροχομοναδες                  οχι

σαπροφυτα                     αρκετα

μικροοργανισμοι            λιγοι

gram χρωση                  φυσιολογικη χλωριδα

τεστ αμινων                    αρνητικο

clue cells                       απουσια

χλαμυδια                       αρνητικο

μυκοπλασμα                αρνητικο

ουρεοπλασμα              αρνητικο

Μιλοντας με την μικροβιολογο, μου ειπε οτι ειναι ολα πολυ καλα. Αυτα που ειναι ανεπτυγμενα πανω απο το φυσιολογικο ειναι τα σαπροφυτα, τα οποια ομως δεν ειναι κατι κακο, αντιθετως ανηκουν στην φυσιολογικη χλωριδα του κολπου και για καποιο λογο ειναι πανω απο το φυσιολογικο. Τις ενοχλησεις μου τις απεδωσε σε αυτο καθως τιποτε αλλο δεν ειδε.

Εσεις τι πιστευετε?  Τα σαπροφυτα ειναι οντως ετσι οπως μου τα εξηγησε? Τα αφθονα πλακωδη επιθηλια τι ειναι?

Ευχαριστω και καλο πασχα!

Go Top
Προφίλ - rena!

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
STATUS:dr.zissopoulos - Offline
Καταχώρηση 17 Απρίλιος 2009 at 18:33:32 
Τροποποιηση 17 Απρίλιος 2009 at 22:01:50

Πλακωδη επιθηλιακά κυτταρα  της  επιφανειακης (επί πολλήε) στοιβάδας, αρκετή κοκκοχλωρίδα. Απουσία φυσιολογικής χλωριδας. Αμεσο παρασκεύαασμα, χρώση με  υδατικό διάλυμα  Bleu de methylen 2,5%.κυανούν του μεθυλενίου). Μεγέθυνση 10Χ40. Περιστατικό ιατρείου με υπερέκκριση και δυσκοσμία κολπικω  υγρών.

Αγαπητή   Φίλη!

Εριξα  μία ματιά στην μέχρι τώρα αλληλογραφία   σου με την σελίδα  και συνοψίζω:   Στο ιστορικό  αναφέρεται:

1ον) υπόνοια  για  HPV στο Pap (2003)  που δεν επιβεβαιώθηκε με  HPV-test... Nα επισημάνω,  ότι  δεν προκειται  για  αλάνθαστες εξετάσεις,  ή για  εξετασεις  που ΄΄πιάνουν''  όλους τους ιούς.... Για παράδειγμα το στέλεχος  18 διαφεύγει συχνά.

2ον) προσβολή   από έρπητα,( οχι  των γενν. οργάνων.) και συχνά κολπικά ενοχλήmaτα που επηρεάζουν σημαντικα΄την   ποιότητα  ζωής... Αυτά  τα  δυο παραπέμπουν  σε μία  μείωση της άμυνας στην περιοχή, με την αντίστοιχη ευαισθησία.

3ον) .  Πολύ   σημαντική είναι μια  πληροφορία  σου,  ότι διαφεύγουν αέρια από τον κόλπο.. 

Και  μονον αυτό, ειναι  βεβαιο   στοιχείο,  ότι  υπάρχει  αυτή την στιγμή   διαταραχή της κολπικής χλωριδας  βακτηριδιακής  αιτιολογιας, πράγμα  που  επισήμανε   λιγο η μικροβιολόγος...

Στα  ευρήματα του  εργαστηριου, ''δεν κολλάει΄΄  η  φυσιολογική χλωριδα  με  τα ΄΄αρκετά σαπρόφυτα΄΄  Πιθανότατα εκεί  εöiναι  και το ζητούμενο..

Πάω στοιχημα,  ότι αν γίνει μία μετρηση του  pH  του  κολπικου εκκριματος,  αυτή θα βρεθει  από 5  και πανω (αλκαλικό  δηλαδή  -   η  φυσιολογική τιμή  ειναι ''όξινη'', εως 4,5 )   που συνηγορεί για  μικροβιακη διαταραχή..

Εχω  λοιπόν  την άποψη,  ότι πρέπει να  συζητήσεις  το θleμα  με τον γιατρό  σου,  μήπως  σου προτείνει  μία  τοπικη αντιμικροβιακή  θεραπεια.. 

Φιλικά

ΚΑΛΟ  ΠΑΣΧΑ !

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Μαιευτήρ - Χειρουργός - Γυναικολόγος
Κούσκουρα 3, 54622 Θεσσαλονίκη
Go Top
Προφίλ - dr.zissopoulos Αποστολή Mail - dr.zissopoulos

rena!
Utilisateur Utilisateur

Πρώτη εγγραφή στις:
06 Απρίλιος 2009
Καταχώρηση 21 Απρίλιος 2009 at 13:48:04 
Γιατρε μου,

εγω βεβαια χαρηκα με τα αποτελεσματα αυτα,αλλα ετσι οπως μου τα λετε τωρα με προβληματισατε!

Παντως απο την μερα εκεινη δεν εχω πλεον κανενα συμπτωμα απο οσα ειχα και νομιζω οτι ολα πανε καλα προς το παρον.

Αν υπηρχε καποιο μικροβιο δεν θα φαινοταν στην καλλιεργεια?

Στο εμποριο κυκλοφορουν προιοντα για μετρηση του ph. Εχω κουραστει να πηγαινω στον γυναικολογο συναχεια και αυτος θα με βαρεθει στο τελος!!!!

Αν κανω μετρηση το ph του κολπου και ειναι φυσιολογικο να σταματησω λετε και να μην κανω τιποτα?

Ευχαριστω

Go Top
Προφίλ - rena!

rena!
Utilisateur Utilisateur

Πρώτη εγγραφή στις:
06 Απρίλιος 2009
Καταχώρηση 21 Απρίλιος 2009 at 13:56:32 
Γιατρε και κατι ακομη,

ρωτησα την γιατρο για τα σαπροφυτα και μου ειπε οτι λεγοντας σαπροφυτα εννοει τα "καλα" βακτηριδια του κολπου, τα κολποβακτηριδια. Μου ειπε οτι και αλλες γυναικες το παθαινουν αυτο αλλα δεν υπαρχει τιποτα παθογονο που να χρειαζεται θεραπεια.

Να μετρησω το ph του κολπου λετε?

ευχαριστω

Go Top
Προφίλ - rena!

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
Καταχώρηση 21 Απρίλιος 2009 at 20:15:45 
Aγαπητή    Φίλη!

Αν συνεχισεις να    μην  εχεις    κανένα πρόβλημα,  πες  Δοξα  τω  Θεω!  Τότε  τα πράγματα είναι   περισσότερο  από απλά.... Ξεχνάς  την  όλη  ιστορία  και δεν   κανεις τίποτε...

Επειδή  μας  διαβαζει  πολύς κόσμος:   Σαφώς  δεν θα κατάλαβες την γιατρό  σου καλά.

Τα  κολποβακτηρίδια  αποτελουν την φυσιολογική  χλώρίδα  του  κολπου  σε γυναικες της αναπαραγωγικής  ηλικίας  και  είναι - ας  πουμε - η  ΄΄ασπίδα΄΄  εναντίον   παθολογικων  μικροβίων   πάσης  φυσεως.. Απ΄ αυτά , δεν παθαίνει  καμία  γυναικα   οτιδήποτε.. Δεν  πρόκειται σε καμία περιπτωση  για.... ΄΄καλά ΄΄  σαπρόφυτα..  

Σαπροφυτα  ειναι άλλοι μικροοργανισμοί (Κοκκοι,  ή βακτηρίδια) ,  άλλοτε  περισσότερο κι  άλλοτε  λιγότερο  παθογόνοι.  Οταν   αυτοί παρουν το ΄΄πανω  χέρι'',  τοτε  αλλάζει το pH   του κόλπου (γινεται αλκαλικο,  δηλ  αρκετά   περισσότερο  από 4,5 )  και  η  γυναικα  μπορει ν΄αναπτυξει ενοχληματα κολπτιδας.. 

Φιλικά

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Go Top

rena!
Utilisateur Utilisateur

Πρώτη εγγραφή στις:
06 Απρίλιος 2009
Καταχώρηση 22 Απρίλιος 2009 at 14:56:54 
Γιατρε μου,

καταλαβα πολυ καλα τι μου ειπε η γιατρος γιατι με την λεξη σαπροφυτα κι εμενα μου φανηκε καπως και μου ειπε οτι για καποιο λογο η φυσιολογικη χλωριδα του κολπου αναπτυχθηκε περισσοτερο απο το κανονικο.

Το συμπερασμα που εγραψε λεει

ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΟΙΝΑ ΠΑΘΟΓΟΝΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ.ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΑΝ ΑΦΘΟΝΟΙ ΣΑΠΡΟΦΥΤΙΚΟΙ ΜΙΚΡΟΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ.

Τι να πω τωρα, δεν ειμαι και γιατρος!!!

Εγω εχω παρει τα τεστ της MERCK για μετρηση του ph και θα τα δοκιμασω σημερα.Ειναι ευκολα στη χρηση τους? Πως ακριβως γινεται γιατι απο οσο ειδα στο κουτι δεν φαινοταν να εχει οδηγιες χρησης.

Αν το ph μου ειναι πανω απο 4,5 προκειται λετε για μικροβιακη κολπιτιδα κι ας μην εχουν βρεθει παθογονα μικροβια?

ευχαριστω

Go Top
Προφίλ - rena!

rena!
Utilisateur Utilisateur

Πρώτη εγγραφή στις:
06 Απρίλιος 2009
Καταχώρηση 22 Απρίλιος 2009 at 15:07:15 
αν το ph μου εχει προβλημα να χρισημοποιησω sultrin?

ευχαριστω

Go Top
Προφίλ - rena!

dr.zissopoulos
Expert Expert

Πρώτη εγγραφή στις:
08 Οκτώβριος 2003
Καταχώρηση 22 Απρίλιος 2009 at 21:36:29 
Αγαπητή    Φίλη!

Δεν  ειναι δυνατόν  να  κάνουμε  υποδειξεις  φαρμακων - γραφε συνταγογραφηση -  απο το διαδικυτο... Σχετική αγωγή  υποδεικνυει  μονον  ο  υπευθυνος  θεραπων ιατρός.

Η μετρηση  γινεται  απλά: εισαγεται η   διαγνωστική  ταινία  με την βοήθεια του δείκτη   σε βαθος περιπου 4-5  εκ  στον κολπο  για  λιγα   δευτερολεπτα,  ώστε να  απτεται του πλαγίου κολπικου τοιχωματος..Μπορει κανεις  μετά  να διαβασει το αποτελεσμα  συγκριτικά στην χρωματικη σκαλα της  συκευασίας..

Φιλικά

Π.Ζ. [lo]

---------------
Δρ. Παρμενίων Ζησόπουλος
Go Top

rena!
Utilisateur Utilisateur

Πρώτη εγγραφή στις:
06 Απρίλιος 2009
Καταχώρηση 23 Απρίλιος 2009 at 10:56:03 
Καταλαβαινω γιατρε,

εχω παρει τα τεστ μετρησεως ph της Μerck εχθες το βραδυ εκανα οχι μια αλλα 3 μετρησεις σε περιπτωση που κανω λαθος και συμφωνα με τα οσα δειχνει το κουτι, το ph μου ηταν 4 !!!

Τι πιστευετε? Εχω αρκετα υγρα, οχι συσοσμα αλλα και χωρις την φαγουρα που εχουμε σε μυκητιασεις.

Ευχαριστω

Go Top
Προφίλ - rena!

rena!
Utilisateur Utilisateur

Πρώτη εγγραφή στις:
06 Απρίλιος 2009
Καταχώρηση 23 Απρίλιος 2009 at 18:38:32 
Γιατρε μου,

πανω που λεω οτι ειμαι καλα, παντα κατι γινεται, εχω ταλαιπωρηθει και κουραστει οσο δεν φανταζεστε!

Δεδομενου οτι 2 μηνες πριν το τεστ παπ και η κολποσκοπηση( παλια εικονα παραμενει χωρις μωσαικο) ηταν οκ και μονο φυσιολογικα κυτταρα ειχαν βρεθει, τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω?Να ανησυχω για hpv η μηπως προκειτε για μια απλη κολπιτιδα? Τι πιστευετε απο την πειρα που εχετε?

Να ξανακανω ταυτοποιηση? Να περιμενω? Εχω πραγματικα πελαγωσει. Μονο που σκεφτομαι hpv και παλι τρελλενομαι..

Αν ειχα επιπεδα κονδυλωματα δεν θα τα ειχε δει ο γιατρος μου?

Ευχαριστω

Go Top
Προφίλ - rena!
 1  2  >>
  Εκτυπώστε  

Cookies Απόκρυψη
Κάντε το Gyn.gr αρχική σελίδα στο browser σας

©gyn.gr 2002-2014 - Contact Site Owner - webmaster (a) gyn.gr - Designed with ASP-Nuke community v1.4 SP4
Όροι χρήσης - Προστασία προσωπικών δεδομένων - Προστασία πνευματικής ιδιοκτησίας
Page processed in: 0,8438 seconds.