Εκτύπωση | Κλείσιμο Εκτύπωση http://www.gyn.gr

Γυναικολογικά Θέματα - Ερωτήσεις Απαντήσεις για το gyn.gr

Ερωτηματικά...
Eπισκέπτη Καταχώρηση 30 Οκτώβριος 2007 at 21:25:02
Καλησπέρα!

Θα ήθελα την ιατρική σας συμβουλή για ένα θέμα που με άγχωσε τον τελευταίο χρόνο. [!?!]

Πέρισυ το καλοκαίρι έκανα Παπ και βρέθηκε μια ήπια τραχηλίτιδα χωρίς κακοήθεια.  Το αποτέλεσμα αυτό διατηρήθηκε αυτούσιο για ένα έτος οπότε και αποφάσισα μόνη να κάνω και καλλιέργεια. Βρέθηκε μόνο ουρεόπλασμα για το οποίο πήρα vibramycin για δέκα μέρες. Μετά από τη θεραπεία η καλλιέργεια ήταν απολύτως στείρα. Έκανα και εξετάσεις για ηπατίτιδα, HIV και ήταν καθαρά. Να σημειώσω ότι έχω σταθερή σχέση όλο αυτό το έτος και έκανε και ο σύντροφος προληπτικά τη θεραπεία.

Μετά την καλλιέργεια πήρα και μια δεύτερη γνώμη και ο νέος γιατρός μου βρήκε εκτρόπιο και πολύποδα τραχήλου.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

α) Το ουρεόπλασμα αν καταπολεμηθεί και από τους δύο συντρόφους μπορεί να επανεμφανιστεί;

β) Ο πολύποδας δημιουργεί αιμορραγίες κατά την επαφή; (θα τον αφαιρέσω πάντως)

γ) το εκτρόπιο μπορεί να δίνει εικόνα ελαφράς τραχηλίτιδας στο Παπ; (ελαφρές αλλοιώσεις σε μεταπλαστικά κύτταρα έλεγε και ορισμένα κυτταρικά ράκη)

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απάντηση : Ερωτηματικά...
Eπισκέπτη Καταχώρηση 06 Νοέμβριος 2007 at 21:41:27
Αγαπητή  Φίλη!

Μετα την   θεραπεια  θα εισαι  από τι θεμα του ουραπλασματος καλα.  Ολες  οι μικροβιακες αιτιες μπορει  θεωρητικά να  επανεμφανιστουν, ακομη και χωρίς σ@#$!ις.  Η περιοχη αυτή βλεπεις δεν ειναι  αποστειρωμενη.  Λιγο  να πεσει  η  αμυνα στον κολπο,  μπορει  να διαταραχτει  η κολπικη χλωριδα  από διαφορα.

Ο  πολυποδας άλλοτε δημιουργεί  αιμορροια, αλλοτε οχι.  Να τον αφαιρεσεις.

Για το εκτροπιο:  Ειναι  φυσιολογικο ευρημα. Ωστοσο να κανεις καλου-κακου  και  μια κολποσκοπιση. Το  Pap-test  δεν τα βλεπει  όλα..

Φιλικά

ΠΖ.[lo]

Εκτύπωση | Κλείσιμο Εκτύπωση http://www.gyn.gr

©gyn.gr 2002-2014 - Contact Site Owner - webmaster (a) gyn.gr - Designed with ASP-Nuke community v1.4 SP4