default_mobilelogo
    1. martha
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2010
    Καλησπέρα,
    Χρησιμοποιώ κρέμα κατά της κυτταρίτιδας και της χαλάρωσης κ.λ.π., επίσης κορσέ αδυνατίσματος (και τα δυο είναι απο το φαρμακειο και απο εγκεκριμένη φαρμακευτικη εταιρεία τέτοιων προϊόντων). Οταν όμως βάζω τον κορσέ (περίπου 20 ημέρες τουλάχιστον 10 ώρες/ημέρα), την κρέμα την έχω ξαναβάλει πολλές φορές (μοιρούς, γλουτούς και κοιλιά), την ώρα που τον βγάζω εμφανίζονται στο κορμί μου κάτι καντίλες οι οποίες μετα απο κάποια ώρα ηρεμούν και φέυγουν.
    Γενικώς ειμαι αλλεργικκή (με την ίδια αντιδραση) μόνο στο καφέ τσιρότο  του χειρουργιου και σε κανένα φάρμακο. Νομίζετε ότι μπορεί να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα μόνιμο στο κορμί μου; Αλλα το βασικότερο υπάρχει περιπτωση είτε η κρέμα είτε το κορσέ να μου διμηουργήσουν κάποιο πρόβλημα στα γεννητικά μου όργανα λόγω της στενότητας του κορσέ ή που βαζω αλλοιφη στην κοιλιά μου. Εχω ήδη αποβαλλει μια φορα (8 μηνων) και φοβάμοι για όλα.
    Εχω ακούσει ότι κάποια τέτοια προϊόντα "ίσως να βοηθούν στην καρκινογέννεση" ειναι δυνατόν;
     
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    Αγαπητή   Μαρθα!
    Για να  πω την αληθεια: Δεν γνωρίζω.  Ισως επειδή πιστεύω  ότι με  τέτοια  μεσα -  που με  τιποτε δεν   εχουν γινει  μελετες  για την βλαβερότητα   τους -  δεν  καταπολεμείται  αυτο που    υπόσχονται.
    Με  φιλικούς  χαιρετισμούς
    Π.Ζ.
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2010
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1


    There are no replies made for this post yet.
    However, you are not allowed to reply to this post.