default_mobilelogo
    1. Chrava
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Δευτέρα, 02 Μαΐου 2011
    Αγαπητέ γιατρέ, Διάβασα πως η "μακροχρόνια" χρήση ορμονών (αντισυλληπτικα κλπ) μπορεί να αυξήσουν τις πιθανότητες καρκίνου του μαστού στο μέλλον. Δεδομένου ότι έπαιρνα αντισυλληπτικά για 2 χρόνια και έπειτα γύρω στους 5-6 κύκλους με διάφορα φάρμακα (clomiphaene, divina) έχω τέτοιο κίνδυνο; Θεωρείται η χρήση που έκανα μακροχρόνια; Είμαι 23 ετών. Ευχαριστώ, Χ.
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    Αγαπητή  Φίλη!
    Οχι,  δεν ανηκεις  σ΄ αυτή την  ομάδα..
    Ακομη:  Η  χρηση του αντισυλληπτικού,  δεν  συνδέεται  στατιστικά  με αυξηση του καρκίνου του μαστού. Επειδή  το χάπι  ειναι  σε χρηση  από την 10ετία του 1950,  θα  έπρεπε  λογικά  να ειχαμε αντιληφθεί  μια   σαφή  συσχετιση  εδώ  και  καιρό..
    Φιλικά
    Π.Ζ
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. Τρίτη, 03 Μαΐου 2011
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1


    There are no replies made for this post yet.
    However, you are not allowed to reply to this post.