default_mobilelogo
    1. katerina30
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Τρίτη, 31 Μαΐου 2011
    Γιατρέ καλημέρα,
    διανύω τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και στην καλλιέργεια κολπικών υγρων που έκανα πρόσφατα βρέθηκε ουρεόπλασμα. Ο γιατρός μου συνέστησε erythrocin  των 500mg ανά 8ωρο και πολλά γιαούρτια!!!Το θέμα είναι ότι την 5 ημέρα θεραπείας έχω παρουσιάσει κνησμό εξωτερικά του κόλπου και κιτρινωπές εκκρίσεις.Πράγμα που το πάθαινα και πριν την εγκυμοσύνη με κάποια φάρμακα. Είναι ανησυχητικό? Διάβασα ότι η κολπίτιδα συνδέεται με πρόωρους τοκετούς. Εσείς τι προτείνετε να διακοπέι η θεραπεία ή να ενισχυθεί για να φύγουν τα συμπτώματα που περιγράφω?
    Σας Ευχαριστώ
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    Ακγαπητή  Φιλη!
    ο  κνησμος ειναι   πολυ  πιθανον  συνεπεια  της αντιβιοτικης  θεραπειας  (μυκητιαση )  και  βεβαια τα  γιαουρτια  δεν  βοηθουν σε κολπιτιδες  αυτού του ειδους,     οπως  πσιτευεται  ευρεως..
    Μυκητιασεις   ωστόσο δεν ειναι επικινδυνες γα την εγκυμούνη.. Ο γιατρός  θα σου δωσει  καποια  εξωτερική αγωγη,  καθως  και κολπικα  υπόθετα  για 3  ημερες  και το προβλημα  θα  ξεπεραστει...
    Φιλικά
    Π.Ζ.
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. Παρασκευή, 03 Ιουνίου 2011
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1


    There are no replies made for this post yet.
    However, you are not allowed to reply to this post.