default_mobilelogo
    1. scotrish
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Τρίτη, 23 Αυγούστου 2011
    Καλησπέρα, και καλώς σας βρήκα.
    Στις 11 του μήνα, στις 10 και μισή το βράδυ, συνέβη σε εμένα και την κοπέλα μου το ατύχημα του σπασμένου προφυλακτικού. Ολοκλήρωσα μέσα της κανονικά, σίγουρος ότι δεν υπήρχε ρήξη. Τελικά υπήρχε. Η κοπέλα μου όταν το κατάλαβε, ένα λεπτό αργότερα, πανικοβλήθηκε, σηκώθηκε όρθια, έσπρωχνε την κοιλιά της, πήγε τρέχοντας στο μπάνιο για να πλυθεί και τα λοιπά. Όμως αποφάσισα να μην το ρισκάρω, για κανένα λόγο.
    Την καθησύχασα και έτρεξα για να βρω ένα ανοιχτό φαρμακείο, από όπου προμηθεύτηκα το χάπι NorLevo. Δεν θυμάμαι τα mg, δυστυχώς, αλλά ήταν μόνο ένα. Η κοπέλα μου το πήρε γύρω στις 12 παρά είκοσι, αν όχι νωρίτερα. Μία ώρα και δέκα λεπτά, δηλαδή, ύστερα από το ατύχημα. Δεν έκανε εμετό.
    Ησύχασα. Εμπιστεύομαι την επιστήμη, και ήμουν σίγουρος πως δεν πρόκειται να υπάρξει σύλληψη. Τώρα που πλησιάζει η μέρα που είναι να αδιαθετήσει -26 του μήνα- αρχίζω και αγχώνομαι τρομερά. Φοβάμαι μήπως κάτι πήγε στραβά. Φοβάμαι μήπως το σώμα της το απέβαλλε με τα κόπρανα -πήγε στην τουαλέτα περίπου μία ώρα αφού είχε πάρει το χάπι- αλλά δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να συμβεί, και γι αυτό ήθελα να ρωτήσω κάποιον ειδικό. Υπάρχει περίπτωση ο οργανισμός της να έχει αποβάλλει το χάπι με τα κόπρανα; Ή, μήπως αυτή η μία ώρα και δέκα λεπτά ήταν υπερβολικά νωρίς;
    Να σημειώσω πως είχε φάει σχεδόν ένα τσίζμπεργκερ -όχ ολόκληρο- και λίγες πατάτες, μισή περίπου ώρα πριν πάρει το χάπι. Γίνεται να έχει ανακατευτεί το χάπι με την τροφή και να μην "ξεδιαλέχθηκε" ώστε να διαλυθεί στο αίμα;
    Σας παρακαλώ, όσο κωμική κι αν φαίνεται η απορία μου, απαντήστε μου, γιατί κοντεύω να τρελαθώ. 17 χρονών είμαι -η κοπέλα μου 19-, άβγαλτος σε τέτοια θέματα, και πανικοβάλλομαι με το παραμικρό.
    Να σημειώσω πως ήδη εδώ και λίγες μέρες η κοπέλα μου αισθάνεται πόνους στην κοιλιά και το στήθος, όπως κάθε φορά πριν την περίοδο. Υπάρχει πιθανότητα να είναι κάτι άλλο εκτός από αυτό, όπως ας πούμε, πρόωρα συμπτώματα εγκυμοσύνης;
    Κάπου εδώ να επιμείνω πως δε σας κάνω φάρσα. Έχω πλήρη επίγνωση του πόσο γελοίος ακούγομαι -κάθε φορά πριν την περίοδο της κοπέλας μου έτσι κάνω, απλά τώρα συνέβη ό,τι συνέβη και έχω άλλο ένα λόγο ανησυχίας.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη για την αναστάτωση. Αναμένω την απάντησή σας εναγωνίως.
    Καληνύχτα,
    Χρήστος
    Κοφινάκος Παναγιώτης
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    Αγαπητέ φίλε.
    Απόλυτα κατανοητή η αγωνία σου αλλά αυτό που έπρεπε να κάνετε, μετά το ατύχημα, έγινε.
    Δηλαδή, η λήψη του κατάλληλου χαπιού έγινε έγκαιρα και η πιθανότητα επιτυχίας αγγίζει το 98%.
    Θεωρώ, πως η περίοδος θα έρθει κανονικά και θα περάσει και αυτή η δοκιμασία.
    Υπομονή λίγες ημέρες λοιπόν.
    Φιλικά
    Π.Κ.
    Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
    1. Τετάρτη, 24 Αυγούστου 2011
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1


    There are no replies made for this post yet.
    However, you are not allowed to reply to this post.