default_mobilelogo
    1. Panagiotopoulou
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2011
    Γεια σας,
    Τον τελευταιο καιρο δεν ειμαι καλα στην υγεια μου και σας στελνω αυτο το μηνυμα για να με βοηθησετε να βρω μια ακρη.
    Ειμαι 24 ετων και στα 18 ξεκινησα να παιρνω αντισυλλιπτικα. Κατοπιν επισκεψης σε γυναικολογο κανονισαμε αντι για αντισυλλιπτικα να παιρνω οιστρογονα σε συνδιασμο με αντιανδρογονο. Ολα αυτα γιατι οι ωοθηκες προφανως δεν παραγουν τα οιστρογονα που πρεπει κ επισης ειχα ανεβασμενα ανδρογονα.
    Με το συνδιασμο αυτων των φαρμακων διατηρουμαι μια χαρα τοσο ψυχολογικα όσο και σωματικα. Όμως μετα τα τελευταια προβληματα που δημιουργήθηκαν αναγκαστηκα να τα σταματησω... Δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο... αλλα φοβάμαι.
    Την τελευταια εβδομαδα εχω υπερβολικη ναυτία, πονο στην κοιλιακη χώρα, υδρώνω οταν με πιανει η κρίση της ναυτια η οποια κατευθειαν με χτυπα στο εντερο κ τρεχω στην τουαλετα (ειχα και παλια τετοιες κρισεις αλλα δεν κρατουσαν βδομαδα. μονο κατι ώρες). Όταν βγω σε κρυο περιβαλλον μου περνα η ναυτια καπως. τα βραδυα γυρναω στο κρεβατι προσπαθοντας να βρω θεση που να μην εχω ναυτια. Ετσι λοιπον ξεκινησα να παιρνω αντιεμετικα και τα Zantac γιατι το στομαχι μου ειναι χαλια και δεν μπορω να φάω τιποτα. και φρυγανιες ακομη με το ζορι τις τρώω. Δεν ειδα και μεγαλη βελτιωση απο τα χαπια του στομαχου και αυτο με κανει να πιστευω σε χειροτερα. Μηπως επαθε κατι η χολή ή το ήπαρ. Βλεπετε με αυτα τα χάπια γνωριζοντας τις ανεπιθυμιες ενεργειες τους να μη φοβάμαι; Επίσης νιωθω αρκετες φορές πόνους και τα κοκκαλα μου κανουν "κρακ".
    Ειχα παει σε γαστρεντερολόγο πριν ενα χρονο και η γαστροσκοπηση έδειξε απλα μια ελαφρα γαστριτιδα. τιποτε το ανησυχητικο. Οι εξετασεις αιματος μου ειναι κανονικές καθώς και οι τρανσαμινάσεις μου. Η Χολεριθρίνη μου ειναι παντα ανεβασμενη πανω απο το κανονικο. Εχει καμια σχεση με την χολη αυτο; εκει θα πρεπει να το ψάξω;
    ευχαριστω
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    Aγαπητή Φίλη!
    Κατά την άποψη  μου , το προβλημα  σου δεν  οφειλειται στην αγωγή  με  χαπι  που περιεχει αντιανδρογονο.. Υποθετω  ότι   μιλαμε για το  Gynofen, Πρόκειται για  σκευασμα  που  γνωριζουμε  εδω και  μισό  αιώνα.. Οι τυχόν  παρενεργειες που αναφερονται μεχρι  τωρα, δεν  ταιρειαζουν στα ενοχλήματα  σου..
    Η άποψη  μου ειναι,  ότι θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον  παθολόγο  σχετικά..Ισως  υπάρχει και  ψυχογενής  επισκιαση...  Ξεριε κανείς  καμια φορά;  Αν  έχεις τόσο έντονη συμπτωματολογία, η επισκεψη  σου  σε γιατρους  σε διαστηματα ετους  δεν  μου φαινεται  επαρκής  τροπος αντιμετωπισης...
    Φιλικά
    Π.Ζ.
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2011
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    οχι. Δεν παιρνω το Gynofen35. κανω χρονια θεραπεια με Cyclacur + Androcur.
    αν συνεχιστουν τα συμπτώματα θα γυρισω την θεραπεια σε διαδερμικο εμπλαστρο. Ισως γλυτωσω απο τις ναυτιες.
    Παρολο αυτα φοβαμαι μην εχω προβλημα σε χολή ή ηπαρ οποτε θα παω και στον παθολόγο να κανω εξετασεις.
    1. Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2011
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 2
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
     
    Εν  ταξει,  ειναι  (σχεδον ) παρομοιος,   ομως  ενισχυμενος  και  καπως  ασυμηθιστος  συνδυασμος..Βεβαια,  απ΄ όλα  που  περιγραφεις,  μονον η  ναυτία  μπορει να ενταχθει  δυνητικά στην αγωγη..
    Μια άλλη  προταση,  που ισως  προωθησει την   διαγνωση:   Σταμάτησε  για  ένα μηνα την αγωγη...Αν  η πολυπλοκη αυτά  συμτπωματολογία  οφειλεται στον  συνδυασμο  χαπιων, θα  σταματησει σε  λιγες μερες... Από την   προσωρινή διακοπή,  δεν θα  εχεις  προβληματα... Μετά   θα δεις ..
    Φιλικά
    Π.Ζ
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2011
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 3


    There are no replies made for this post yet.
    However, you are not allowed to reply to this post.