default_mobilelogo
    1. AngelofMystery
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Τρίτη, 14 Αυγούστου 2012
     
    Καλησπέρα!!!
       Είμαι 22 χρονών και αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα με την εμφάνισή μου. Υπερβολική τριχοφυία σε σώμα και πρόσωπο, περιττά κιλά και τώρα τελευταία τριχόπτωση και αραίωση στο επάνω μέρος του τριχωτού της κεφαλής. Πριν προχωρήσω, θα ήθελα να αναλύσω λίγο αυτά τα προβλήματα που αντιμετωπίζω…
       Όσον αφορά την τριχοφυία είναι υπερβολικά έντονη στο πρόσωπο, στο λαιμό, στην κοιλιά και στο στήθος. Πρόκειται για σκουρόχρωμες τρίχες και αρκετά δυνατές και καλύπτουν μεγάλες περιοχές. Έχω ύψος 1,73 και πλέον ζυγίζω 79 κιλά. Πριν 1,5 χρόνο ήμουν 99. Και τέλος εδώ και 3 μήνες περίπου τα μαλλιά μου πέφτουν σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ’ ότι στο παρελθόν και έχουν αραιώσει αρκετά…
       Πριν 3 χρόνια επισκέφθηκα γυναικολόγο έκανα υπέρηχο αλλά δεν υπήρχε κλινική εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών, που θα εξηγούσε ίσως το πρόβλημα. Σε αιματολογικές εξετάσεις που έκανα βγήκαν όλα φυσιολογικά εκτός από την προλακτίνη που ήταν λίγο πιο πάνω από το ανώτερο φυσιολογικό όριο. Τότε, ο γυναικολόγος με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο για να ελέγξουμε τον θυροειδή. Αφού μου έκανε υπέρηχο μου είπε ότι είναι όλα φυσιολογικά, αν και σε ένα χαρτί που μου έδωσε με φωτογραφίες του θυροειδή μου αδένα έγραφε ήπια ανομοιογένεια παρεγχύματος χωρίς σαφείς εστιακές αλλοιώσεις. Μου έδωσε και άλλες αιματολογικές εξετάσεις, από τις οποίες μόνο η SHBG ήταν κάπως χαμηλή (20.4nmol/L). Ξαναπήγα στον ίδιο ενδοκρινολόγο πριν 1 μήνα γιατί η τριχοφυία αυξήθηκε ιδίως στο λαιμό μου και σκέφτηκα μήπως κάτι άλλαξε. Έλεγξε πάλι τον θυροειδή και μου είπε ότι δεν υπήρξε καμία μεταβολή. Και έκανα και πάλι κάποιες αιματολογικές, τα αποτελέσματα των οποίων και θα σας παραθέσω μιας και είναι οι πιο πρόσφατες: DHEA-S:1,30 μg/ml, TESTO:0,43ng/ml, PRL:30.60ng/ml, E2:27,12pg/ml, LH:3,40mlU/ml, FSH:5,50mlU/ml, SHBG: 28,80nmol/I, 17OH-PRG:1,09ng/ml, Κορτιζόλη:19,37μg/dl,  Γλυκόζη:61,00mg%, Iνσουλίνη:8,50μU/ml, ACTH:28,20pg/ml, sTSH:3,00mlU/ml.
    Δεν μου έδωσε αντισυλληπτικά γιατί είπε ότι θα μειώσουν ακόμα περισσότερο τον μεταβολισμό μου και δε θα μπορέσω να χάσω άλλα κιλά. Μου έδωσε glucophage γιατί είπε ότι αν το πάρω για μήνες μπορεί να βοηθήσει με την τριχοφυία. Πήρα ένα, αλλά οι παρενέργειες ήταν έντονες και δεν μπόρεσα να το συνεχίσω.
    Πήγα και σε δερματολόγο για την τριχόπτωση, ελέγξαμε σίδηρο, φερριτίνη, βιταμίνες που θα μπορούσαν να ευθύνονται για την αραίωση, αλλά και πάλι όλα φυσιολογικά.
    Υπάρχει περίπτωση να έχω πολυκυστικές ωοθήκες και να δημιουργήθηκαν τώρα? Ή να έχω κάτι άλλο? Ή είμαι απλά τόσο άτυχη; 
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    Αγαπητή   Φίλη!
    Πολυκυστικές  ωοθηκες  με σοβαρές  επιπτωσεις  στα επιπεδα   των  ανδρογόνων   δημιουργουν  σοβαρή αρραιομηνορροια,  δηλ  μεγαλες καθυστερησεις   της περιοδου ,  για  την  οποια  δεν   αναφέρεις τιποτε..
    Να υποθεσω   ότι    σ΄αυτό το  θεμα δεν  υπάρχει προβλημα;     Επομενως  δεν εχουμε να  κανουμε   με  γυναικολογικο προβλημα  τριχόπτωσης..
    Από  την αλλη, ακουω  ότι  ο  ενδοκρινολογος  αμφιταλαντευτηκε  να σε βαλει σε  αντισυλληπτικά... 
    Κατι δεν  ΄΄κολλάει΄΄  με  την πληροφόρηση  που μας δινεις.
    Φιλικά
    Π.Ζ
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. Πέμπτη, 16 Αυγούστου 2012
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
     
    Σας ευχαριστώ που μου απαντήσατε!!!
    Ο κύκλος μου είναι σταθερός στις 32-36 μέρες εδώ και χρόνια και συγγνώμη που ξέχασα να το αναφέρω στο αρχικό μου μήνυμα. Σε όσες εξετάσεις έκανα τα επίπεδα των ανδρογόνων ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια. Ο ενδοκρινολόγος μου ανέφερε τα αντισυλληπτικά σαν μια λύση για την τριχοφυία που έχω, αλλά επειδή προσπαθώ να χάσω κι άλλα κιλά, μου είπε να μην τα πάρω γιατί θα δράσουν αρνητικά στον μεταβολισμό μου. Δεν του ανέφερα κάτι για την τριχόπτωση γιατί τον επισκέφθηκα στις αρχές Ιουνίου και τότε περίπου είχαν αρχίσει να πέφτουν τα μαλλιά μου πιο έντονα και σκέφτηκα ότι ίσως πρόκειται για εποχιακή τριχόπτωση.
    Το μοναδικό που μου είπε ότι μπορώ να κάνω για την τριχοφυία είναι να πάρω το χάπι glusophage και παράλληλα να το αντιμετωπίσω με αισθητικούς τρόπους. Επίσης μου είπε ότι το χάπι αυτό θα βοηθήσει και τον μεταβολισμό μου. Με προειδοποίησε για τις παρενέργειες, αλλά μου είπε ότι αν κάνω υπομονή σε 2 εβδομάδες θα το συνηθίσει ο οργανισμός μου. Ισχύει αυτό?
    Για τις πολυκυστικές σας ρώτησα, γιατί από τις πληροφορίες που βρήκα στο ίντερνετ, προκαλούν τριχοφυία, τριχόπτωση και επιβραδύνουν τον μεταβολισμό. Και σκέφτηκα μήπως δημιουργήθηκαν τώρα.
    Και μια τελευταία ερώτηση, και συγγνώμη αν σας κούρασα, η ορμόνη SHBG που την έχω χαμηλά, υπάρχει κάποιος τρόπος να την αυξήσουμε? Και αν ναι θα βοηθήσει στην αντιμετώπιση των προβλημάτων που αντιμετωπίζω?
    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! 
    1. Πέμπτη, 16 Αυγούστου 2012
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 2
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    Αγαπητή  Φίλη!
    Πραγματι. εν  οψιε  του  καπως  αυξημενου  βαρους - δεν ειναι  πολυ -  και του οτι εχεις   μικροακαθσυτερησεις,  ο ενδοκρινολογος σκεφτηκε  την  μορφή εκείνη των  πολυκυστικών   που συνδυάζονται  με το μεταβολικο συνδρομο,  δηλ   μια διαταραχή  στην διαχειρηση των  υδατανθρακων  και η χρηση  του  Glucophage  μπορει   να ειναι   εκεί  ευεργετική... Ειναι   λοιπον   ισως   ενα ατυχημα,  ότι σου προξενει  παρενέργειες,  που  ποτέ  δεν ειδα ΄΄
    Θα δεις  λοιπον, αν  θα το ξαναπροπαθήσεις ,, .
    Στην ορμονική  τιμή  που  αναφερεσαι: Ειναι απόρροια της   ολης κατάστασης..
    Στην ουσία  όμως,  με  κυκλο 35  ημερων,  δεν  έχεις προβλημα...
    Προβλημα  ειναι  η  πολυ προισφατη σχετική  τριχόπτωση  σου,  που μαλλον  μονον εσύ αντιλάμβανεσαι...Κι αυτή .δεν μπορει να οφειλεται  στην  μικρη  αποκλιση της περιοδου,  που  εχεις  ήδη  από χρονια..
    Τό τοσο νέο  σου προβλημα  (για 3-4  μηνες  μιλαμε  ) εχει πολυ  πιθανώς  (και )  ψυχολογικές   αιτίες ...
    Φιλικά
    Π.Ζ
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. Πέμπτη, 16 Αυγούστου 2012
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 3
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
     
    Καλησπέρα σας και πάλι!!!
    Λοιπόν, οι παρενέργειες που είχα από το χάπι ήταν πόνος στο στομάχι, διάρροια, αδυναμία και κρύωνα λιγάκι. Αλλά θα το προσπαθήσω για κάποιο χρονικό διάστημα και εύχομαι να το συνηθίσει γρήγορα ο οργανισμός μου.
    Αναφορικά με την τριχόπτωση, δυστυχώς δεν είμαι η μόνη που την αντιλαμβάνομαι, καθώς έχει προκαλέσει αραίωση στο πάνω μπροστινό μέρος του κεφαλιού μου. Όταν πήγα στη δερματολόγο το είδε από το γραφείο της, πριν καν πλησιάσει να με εξετάσει… Μου έδωσε μια λοσιόν, πολύ ισχυρή απ’ ότι είπε, αλλά δεν έχει σταματήσει την τριχόπτωση, ενώ θα έπρεπε να είχε σταθεροποιηθεί μέχρι τώρα…
    Ένα ακόμη λοιπόν υπαρκτό σοβαρό πρόβλημα με την εμφάνιση μου. Και ναι όλα αυτά είναι λογικό να επηρεάζουν κάπως την ψυχολογία μου, αλλά η τριχοφυία και η δυσκολία στο να χάσω βάρος υπάρχουν εδώ και χρόνια και η ψυχολογία μου από όταν ξεκίνησε το πρόβλημα είναι πάνω κάτω η ίδια. Επομένως, δεν καταλαβαίνω γιατί να άρχισαν να πέφτουν τώρα τα μαλλιά μου, αν όντως φταίει η ψυχολογία μου.
    Και μάλλον η απάντηση στην αρχική μου ερώτηση είναι ότι είμαι απλά τόσο άτυχη…
    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας…
    1. Παρασκευή, 17 Αυγούστου 2012
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 4
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    Κι ομως! 
    Σ΄ολα συμβάλει  και  η  ιδιοσυγκρασια  (η..ψυχική ιδιοσυγκρασία).
    Ο ενας  γενιεται   με μία  ΄΄καμπούρα΄΄ , ειναι  1,40  και  εχει  παλαίψει  το πρόβλημα   κι ο άλλος ειναι ΄λαμπαδα των 1,70  και...  πνίγεται από  υπερβαρο...10  κιλών ...
    Θα με  θυμηθεις... Τα μαλλιά  θα ξαναβγούν..
    Φιλικά
    Π.Ζ
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. Παρασκευή, 17 Αυγούστου 2012
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 5


    There are no replies made for this post yet.
    However, you are not allowed to reply to this post.