user_mobilelogo
litsaki_p και 197 επισκέπτες
  1. rn5377
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Τετάρτη, 09 Ιανουαρίου 2013
Καλημερα σας γιατρε . Ο συζυγος μου ειναι 38 ετων και πασχει απο νευρινωματωση τυπου 2. Εδω και 1,5 χρονο παιρνει trileptal 1200 mg ημηρεσιως  λογω 2 επιληπτικων επεισοδιων που ειχε . Δεν ειχε ποτε προβλημα με την στυση του ( το αντιθετο μαλιστα ) . Πριν εξι μηνες  παρατηρησε οτι ξαφνικα δεν ειχε πρωινες στυσεις οπως και κατα την διαρκεια της ημερας . Δεν υπηρξε βεβαια καμια σεξουαλικη επαφη μας που να μην ηταν επιτυχης απλα εχω παρατηρησει οτι πραγματικα δεν ειναι τοσο σκληρος οσο ηταν παλιοτερα και για να το επιτυχει αυτο χρειαζεται ερεθισμος απο μερους μου ενω πριν αυτο δεν ηταν αναγκαιο. Επισης βλεπω διαφορά αν προσπαθησουμε δευτερη σεξουαλικη επαφη μετα απο μιση ωρα απο την πρωτη,παλι βεβαια θα τα καταφερει αλλα με πολυ μεγαλυτερη προσπαθεια. Μετα απο επισκεψη μας σε ουρολογο (πριν 3 μηνες) οι αιματολογικες εξετασεις εδειξαν οτι εχει τεστοστερονη 8,32 ng/ml και προλακτινη 22 ng/ml.  Μετα απο υπερυχο ο γιατρος μας ειπε οτι εχει χρονια προστατιδα και του χορηγησε tabrin για περιπου 15 μερες . Επισης του ειπε οτι δεν  υπαρχει λογος ανησυχιας γιατι θεωρειτε οτι υπαρχει προβλημα μονο αν δεν μπορει να φερει εις περας εστω και μια  σεξουλικη επαφη. Επισης του ειπε οτι για λογους ψυχολογικους (επειδη τον ειδε πολυ πεσμενο ψυχολογικα)  να παρει  τα cialis 5mg ημηρεσιως. Ο νευροχειρουργος μας που ειδε τις μαγνητικες του ( εγκεφαλου , αυχενα, θωρακικη , και οσφυικη) του ειπε οτι δεν εχει καμια διαφορα απο το προηγουμενο ετος που ειχε κανει οποτε δεν θεωρει οτι ειναι απο την ασθενεια του. Το τελευταιο διαστημα διαμαρτυρεται οτι νιωθει ενα φουσκωμα πολυ χαμηλα στην κοιλια. Δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα. Τα cialis δεν θελει να τα παρει γιατι φοβαται οτι αν τα σταματησει το προβλημα θα επανελθει. Ψυχολογικα ειναι παρα πολυ πεσμενος και παρολο που προσπαθω να του δειξω οτι δεν ειναι τοσο σημαντικο το προβλημα , εχει κλειστει στον εαυτο του και με κατηγορει οτι δεν τον καταλαβαινω και οτι δεν μπορει να ζησει ετσι.. Πριν περιπου ενα μηνα αρχισε να καλυτερευει η κατασταση του (αρχισε να εχει πρωινες στυσεις και γενικα να ειναι πιο σκληρος χωρις προσπαθεια στις επαφες μας) , αλλα μετα απο 15 μερες σταματησε ξανα. Ειχε σταματησει να κανει γυμναστικη ενα μηνα πριν επανελθει και μετα ξαναρχισε .Επισης εντατικη γυμναστικη αρχισε να κανει απο τον περασμενο Απριλιο δηλαδη 2 μηνες  πριν του παρουσιαστει το προβλημα . Μηπως υπαρχει καποια αιτια στα βαρη που κανει;Τι προβλημα μπορει να υπαρχει; σε τι γιατρο θα μπορουσε να απευθυνθει;θα επρεπε να κανει καποια αλλη εξεταση; Χιλια συγνωμη για το μπερδεμενο τεραστιο γραμμα μου.
Κοφινάκος Παναγιώτης
Συνεργάτης του Gyn.gr
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη.
Περισσότερο ψυχολογική υποστήριξη χρειάζεται και βοήθεια από τη μεριά σου.
Επίσης, ένα σπερμοδιάγραμμα θα μας έλυνε κάποιες απορίες.
Σε γενικές γραμμές, χρειάζεται να είναι σε επαφή με έναν ουρολόγο, τον οποίον και θα εμπιστευτεί για να τον καθοδηγήσει.
Η υπερβολική γυμναστική, μπορεί να παίζει ρόλο.
Φιλικά
Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Σάββατο, 12 Ιανουαρίου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Σας ευχαριστω πολυ γιατρε , παρολο που μαλλον καταλαθος εβαλα την ερωτηση στα γυναικολογικα θεματα .
  1. Δευτέρα, 14 Ιανουαρίου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 2
Κοφινάκος Παναγιώτης
Συνεργάτης του Gyn.gr
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation

Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Δευτέρα, 14 Ιανουαρίου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 3


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.