default_mobilelogo
    1. ioanna123
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2013
    Καλημερα γιατρε, θα ηθελα να ρωτησω το εξης¨:Προσφατα αφαιρεσα το σπιραλ(το οποιο ειχε τοποθετηθει 12/2010), επειτα απο συζητηση με το γιατρο μου,μου ειπε οτι επειδη εμφανιζω συχνα κολπιτιδες απο διαφορα μικροβια,μυκητες κλπ,να δοκιμασω τα αντισυλληπτικα χαπια (μου εγραψε τα yasminelle).Απλα εχω μια επιφυλαξη για τα αντισυλληπτικα χαπια απο την αποψη το αν προκαλουν παρενεργειες στον οργανισμο.Επισης μου ειπε οτι αφου τα ξεκινησω στην επομενη περιοδο,μετα απο κανα μηνα να κανω καποιες εξετασεις αιματος προκειμενου να δει πως συμπεριφερεται ο οργανισμος μου.Το θεμα ειναι να παρω το χαπι και να δω πως θα παει?η να βαλω σπιραλ στην επομενη περιοδο?(και παλι αυτο θα εξαρτηθει απο το εαν εφυγαν τα μικροβια? γιατι καθως με εξεταζε ο γιατρος αρατηρησε καποια κολπικα υγρα δυσοσμα και μου εδωσε θεραπεια για μικροβια-dalacin c και flagyl caps και σε μενα και στο συζυγο).Η μηπως θα πρεπει να περιμενω μετα απο κανα 2 μηνες να δω αν θα φυγουν τα μικροβια για να ξαναβαλω σπιραλ?
    Ευχαριστω.
    Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
    Συνεργάτης του Gyn.gr
    Αποδεκτή απάντησηPending Moderation
    Αγαπητή Φίλη!
    Δεν θα τοποθετουσα νεο Spiral  οσο κλινικως υπάρχει  εικονα κολπιτιδας βακτηριδιακής  αιτιολογίας..  Αφαιρεση του υφισταμενου spiral μπορει παντως να γινει...
    Για το αντισυλληπτικο:  Αφουπάεπιφυλλαξεις,  χρυσιμοποιειστε  για το μικρο αυτό δαιστημα ενα κοινο προφυλλακτικο... Ειναι πιστευω  καλλιτερη  λυσις.
    Φιλικά
    Π.Ζ
    Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
    Μαιευτήρας Γυναικολόγος (1937 - 2020).
    Το 2001 Δημιούργησε την ιστοσελίδα ιατρικών πληροφοριών Gyn.gr με στόχο την άμεση και αξιόπιστη πληροφόρηση της σύγχρονης γυναίκας σε θέματα Υγείας και Πρόληψης η οποία υφίσταται και συνεχίζει το έργο του μέχρι σήμερα.
    Απεβίωσε στις 8-1-2020 ετών 82.
    1. Παρασκευή, 21 Ιουνίου 2013
    2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    3. # 1


    There are no replies made for this post yet.
    However, you are not allowed to reply to this post.