user_mobilelogo
Nana90 και 285 επισκέπτες
  1. mpisk
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Πέμπτη, 10 Ιουλίου 2014
Καλησπέρα.
Είμαι 27 χρονών και τα τελευταία 4 χρόνια έπερνα αντισυλληπτικά χάπια yasminelle επέιδη είχα δυσμηνόρροια, πολυκυστικές και όχι σχετικά σταθερό κύκλο. Πριν 3 μήνες τα σταμάτησα όμως γιατί έπαθα υπερκόπωση και ο παθολόγος μου, θεώρησε σωστό να τα κόψω. Έτσι και έγινε... Απο τότε που τα έκοψα μου ήρθε η περίοδος τον πρώτο μήνα κανονικά στις 28 μέρες (όπως και όταν έπερνα τα χάπια) και το ίδιο έγινε και τον δεύτερο μήνα (κάνονικα στις 28 μέρες). Τώρα όμως έιναι ο τρίτος μήνας και ακόμα δεν μου έχει έρθει ( έχω 7 μέρες καθυστέρηση). Με τον συντροφό μου χρησιμοποιούμε προφυλακτικό απο  τότε που έκοψα τα χάπια αλλα όχι απο την αρχή της σεξουαλικής πράξης. Παρ'όλα αυτά δεν έχει συμβεί κάποιο "ατύχημα" με το προφυλακτικό ούτε φυσικά έχει εξπερματώσει στον κόλπο. Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για εγκυμοσύνη ή απλά έχει αναστατωθεί ο κύκλος μου λόγο της διακοπής των χαπιών? Και αν ισχύει το τελευταίο, γιατί μου ήρθε κανονικά η περίοδος τους 2 πρώτους μήνες (με έντονους πόνους, αρκετή ροή και ότι συνεπαγεται με την περίοδο) μετά την διακοπή και τώρα όχι?
 
Ευχαριστώ πολύ.
Ν.Α.
Κοφινάκος Παναγιώτης
Συνεργάτης του Gyn.gr
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη. Θα περιμένεις 10-12 ημέρες καθυστέρησης και αν δεν έρθει η περίοδος, θα κάνεις ένα ενδοκολπικό υπερηχογράφημα και θα πάρεις οδηγίες. Φιλικά Π.Κ.

Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Παρασκευή, 11 Ιουλίου 2014
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.