user_mobilelogo
πανωτα , ΧΡΥΣΙΑΝΑ και 469 επισκέπτες
  1. eleni1977
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Κυριακή, 31 Μαΐου 2015
Καλησπέρα σας , Μετα απο ενδοφλεβια θεραπεια με τυγκασιλ (τετρακυκλινη) το αιμα περιοδου εγινε πολυ σκουρο καφε και πολυ πηχτο και η περιοδος μου εκει που διαρκουσε 7 ημερες μικρυνε σε διαρκεια .Στη συνεχεια επειδη η μολυνση (χλαμυδια) δε μου περασε , και αλλαξα γιατρο , μου συστηθηκε και απο γυναικολογο και απο λοιμοξιωλογο να παρω 40 ημερες Vibramysin πρωι - βραδυ .Ακομα ειμαι στην 29 ημερα, εχω δει μια διαφορα στην μειωση των κολπικων εκκρισεων αλλα εδω και 3 ημερες που εχω αδιαθετήσει παλι το αιμα ειναι πηχτο κ μαυρο .Να ειναι απο τους μυκητες λογω αντιβιωσης ή τζαμπα παιρνω το vibramycin ?? Συνηθίζεται το αιμα περιοδου να επιρρεαζεται απο μηκυτες?
Δρ.Παρμενίων Ζησόπουλος
Συνεργάτης του Gyn.gr
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή  Φίλη! Οι  μυκητες  ειναι  συχνά συνέπεια θεραπειών με αντιβιοτικά  και συνηθως  όταν αυτά χορηγούνται για  μακρύ χρονικό διάστημα.. Στην γυναικολογια  οι  αντιβιώσεις ειναι κατά  κανόνα   διαρκειας 4 εως το πολυ  8 ημερων... Η περιπτωση σου ήταν  προφανώς  καπως ιδιαίτερη..  Μετά το περας της αγωγής  αυτής, ειναι σκοπιμο ν΄ακολοθήσει   και μία αντιμυκητησιακη  θεραπεια  λιγων  ημερων...  θα το δει  όμως  αυτό ο γιατρός  σου... Για το χρωμα  του αιματος περιόδου: Οχι, δεν  επηρεάζεται  από την  αγωγή.. Στην περιπτωση  σου πάντως  δεν το  αξιολογώ  και  γενικά  το θέμα  δεν θα με απασχολουσε... Προφανώς ειναι ζητημα  εντασεως της  συγκεκριμενης περιοδου... Π.Ζ

Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων.
Μαιευτήρας Γυναικολόγος (Σε σύνταξη.)
Εκάβης 1 4 όροφος Τηλ: (2310) 828594 Fax : Τ.Κ. 54621, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Κυριακή, 31 Μαΐου 2015
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.