user_mobilelogo
  1. kokkini
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Τρίτη, 26 Νοεμβρίου 2013
τοποθέτησα το σπιραλ mirena πριν απο ενα περιπου μήνα, σα λύση για τις βαριές περιόδους που μου προκαλούσαν σιδηροπενία.  Ταυτόχρονα έγινε και λήψη βιοψίας απο το ενδομήτριο, η οποία έδειξε αλλοιώσεις πιθανής μόλυνσης απο hpv (cin2).  Πριν μια βδομάδα επισκέφθηκα εκ νέου γιατρό, ο οποίος έλεγξε τον τράχηλο κι έκανε υπέρηχο, μου είπε οτι ότι το σπιράλ είναι στη θέση του και να επαναλάβουμε ένα τεστ παπ σε δυο μήνες (όλα μου τα παπ είναι καθαρά χωρίς ενδείξεις hpv).  To πρόβλημα είναι πως εδω και τρείς μέρες, έχω αίμα, όχι πολύ, σαν ελαφριά περίοδο, και κατακόκκινο, καθώς και κράμπες στην κοιλιά και τη μεση -σα να εχω περίοδο, ενω δε θα έπρεπε.  Είναι κάτι που θα πρέπει να με ανησυχήσει, ή είναι μέσα στις παρενεργειες της τοποθέτησης του σπιράλ; (ειχα αιμα και τις πρώτες μέρες, αλλά λίγο πριν τη δευτερη επίσκεψη στο γιατρό ειχε σταματήσει εντελώς).  Αυτό το αίμα, που είναι λίγο μεν, αλλά σχεδόν καθημερινό, δε θα επηρρεασει τη σιδηροπενία;  Σας ευχαριστώ παρα πολύ για το χρόνο και την ευγένειά σας.
Κοφινάκος Παναγιώτης
Συνεργάτης του Gyn.gr
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη. Αναφέρεται στις παρενέργειες του σπιράλ, λόγω της περιεκτικότητας σε προγεστερόνη. Καλό θα ήταν να ενημερώσεις και το γιατρό σου. Φιλικά Π.Κ.

Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Τετάρτη, 27 Νοεμβρίου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.