user_mobilelogo
Φόρτωση ... Σύρετε το εξώφυλλο για επανατοποθέτηση

mariasp

  Registered Users Τελευταία εμφάνιση, 3 χρόνια πριν
  1. mariasp
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Δευτέρα, 10 Νοεμβρίου 2014
Καλησπέρα, 
Έπερνα αντισυλληπτικά (Yasmin) χάπια 6 χρόνια, αποφάσισα τον Σεπτέμβριο 2014 να διακόψω την λήψη αντισυλληπτικών χαπιών. Είχα πάντοτε σταθερό κύκλο πρίν την χρήση τους και ο λόγος που τα πήρα ήταν καθάρα για αντισύλληψη. Τον Σεπτέμβριο όπως προανέφερα διέκοψα την λήψη τους και είχα σεξουαλική επαφή με τον σύντροφο μου με προφυλακτικό. Η περίοδος μου ήρθε  στις 4/10/2014. Τον μήνα του Οκτωβρίου δεν είχα καθόλου σεξουαλικές επαφές, οπότε αποκλείω κάποια εγκυμοσύνη, ωστόσο τώρα είναι 10/11/2014 και δεν μου έχει έρθει ακόμη η περίοδος. Υπάρχει πιθανότητα μετά την διακοπή τα αντισυλληπτικά να μου έχουν διαταράξει τον κύκλο; αν ναι θα επανέλθει και πάλι στα φυσιολογικά όπως πριν ξεκινήσω τα αντισυλληπτικα; μετά απο πόσου ς κύκλους συνήθως σταθεροποιείτε; Μήπως θα πρέπει να ανησυχώ για κάτι (οργανικό); Να περιμένω ή να επισκεφτώ κάποιον γυναικολόγο;   
 
Σας ευχαριστώ πολύ! 
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη. Η διαταραχή οφείλεται στη διακοπή των χαπιών και πρέπει ο οργανισμός να συνηθίσει στη νέα ορμονική κατάσταση. Μπορεί να χρειαστεί κάποιους μήνες. Αν πάντως έχεις καιρό να εξεταστείς γυναικολογικά, μπορείς να προγραμματίσεις ένα υπερηχογράφημα. Φιλικά Π.Κ.

Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Τρίτη, 11 Νοεμβρίου 2014
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.