user_mobilelogo
  1. rwsidoula90
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Πέμπτη, 13 Οκτωβρίου 2016
Καλημέρα σας γιατρέ.
Βρίσκομαι αντιμέτωπη με ένα πρόβλημα το οποίο με απασχολεί εδώ και καιρό. Είμαι γυναίκα, 26 ετών και 47 κιλά (πάντα ήμουν αδύνατη άλλα έχασα προσφατα κάποια). Μετα απο αλλαγη του κυκλου περιοδου, αυξημένη ροή αίματος (πήγματα αίματος) και πόνο ο γυναικολογος μου συνεστησε τo φαρμακο yasmin γιατι ανεφερε πως αλλαξε ο κυκλος μου και εχω και μορφωμα. Να σας αναφερω πως μεχρι τωρα ειχα σταθερη περιοδο και ποτε δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Θα μπορουσατε να μου εξηγησετε τι σημαινει η λεξη μορφωμα? Είναι σοβαρό? Πρεπει να σταματησω την θεραπεια? Μετα απο λιγες ημερες παρουσιασα πρηξιμο στο δεξι ποδι και πονο κατα την ορθια σταση και βαδιση. Επισκευθηκα αγγειολογο - αγγειοχειρουργο και μου ειπε να κανω triplex φλεβων κατω ακρων. Τα αποτελεσματα ηταν : Ελέγθηκε το εν των βάθει φλεβικό δίκτυο των κάτω άκρων αμφοτερόπλευρα, από το ύψος της κοινής μηριαίας φλέβας έως και την ιγνυακή φλέβα, το οποίο είναι βατό και ευπίεστο. Η ιγνυακή φλέβα ανταποκρίνεται στη δοκιμασία πίεσης στη γαστροκνημία. Η μείζονα σαφηνής φλέβα ελέγχεται βατή αμφοτερόπλευρα. Ελαφρά ανεπάρκεια του επιπολής φλεβικού δικτύου της μείζονος σαφηνούς φλέβας ΔΕ κυρίως στο περιφερικό της τμήμα. Απο φαρμακα παιρνω το Legofer και το Filicine γιατι στις προσφατες εξετασεις η αιμοσφαιρινη μου ηταν 8.7 gt/dL, τα ερυθρα αιμοσφαιρια 2.93 M/μl και η Fe ορου ηταν 18.. πολυ χαμηλη για τις αναγκες του οργανισμου. Τι θα μπορουσα να κανω? Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Kαλησπερα σας. Ειμαι 26 χρονων και παιρνω yasmin για να επανελθει ο κυκλος μου μετα απο συννενοηση με το γιατρο μου οπως γραφω και πιο πανω.. εχω τελειωσει ηδη το ενα κουτι και απο αυριο ξεκιναω το δευτερο. Σημερα ειναι η 2η ημερα περιοδου και παρατηρησα οτι δεν ειναι οπως συνηθως.. εχω μικρη ροη (και ροζ υγρα). Μηπως ειναι παρενεργεια του φαρμακου και μολις το σταματησω θα επανελθει στα φυσιολογικα? Ευχαριστω πολυ.
  1. Πέμπτη, 13 Οκτωβρίου 2016
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη.
Είναι γνωστό ότι η λήψη αντισυλληπτικών δημιουργεί ελαφριά περίοδο από άποψη ροής.
Για το μόρφωμα, μάλλον κάποια παρερμηνεία υπάρχει, ίσως κάποια κύστη ωοθήκης εννοούσε...
Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον ίδιο.
Φιλικά
Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2016
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 2


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.