user_mobilelogo
Φόρτωση ... Σύρετε το εξώφυλλο για επανατοποθέτηση

Maritaki8787

  Registered Users Τελευταία εμφάνιση, 6 μήνες πριν
  1. Maritaki8787
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου 2017
Αγαπητοί γιατροί,
Σας ξαναγράφω για μια απορία που έχω αρκετό καιρό και θα ήθελα την άποψη σας στο θέμα. Είμαι 28 χρονών άτεκνη.
Παίρνω αντισυλληπτικά χάπια Yasminelle εδώ και δέκα μήνες τώρα. Είναι η δεύτερη φορά στη ζωή μου που παίρνω, (τη πρώτη φορά έπαιρνα για 4 χρόνια 19 με 22 χρ) για πρόβλημα πολυκυστικών ωοθηκών. Στα 22 τα σταμ'ατησα και τα ξανάρχισα τώρα για λόγους αντισυλληψης αφού όπως παρατήρησα και εγώ και ο γιατρός μου τα συμπτώματα του ΠΚΟ ε'ιχαν υποχωρήσει. 
Το πρόβλημα είναι ότι από το δευτερο μηνα χρήσης των αντισυλληπτικών άρχισα να πε΄φτει η διάθεση μου χωρίς να σκέφτομαι ότι υπάρχει σύνδεση.Δυστυχώς κάθε μήνα χειροτερευω σε σημειο να δυσκολευομαι στη καθημερινοτητα μου, να έίμαι σε διαρκές άγχος, υπερβολικά ευαίσθητη, με αρνητικα συναισθήματα και να ενοχλούμαι και να είμαι άσχημα από μηδαμινές αφορμές ή απλά χωρίς λόγο, κάτι το οποίο μου έχει χειροτερελυσει τη ζωή και τις σχέσεις μου με τους γύρω μου. Εχω ξεκινήσει συνεδρίες με ψυχολόγο αλλά θέλω να αποκλείσω όλους τους παθολογικούς λόγους. Υπάρχει περιπτωση να φταίει και το συγκεκριμένο χάπι; Πώς μπορώ να το διαπιστώσω (το οποίο μου συνταγογραφήθηκε ώς το πιο ελαφρύ που υπάρχει) Και αν ναι αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αποκλείσω τα χάπια μια για πάντα ώς μέθοδο αντισυλλήψης ή υπάρχουν πιο ελαφριά χάπια;
Σας ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή   Φίλη!
Καθε  αντισυλληπτικο  μπορει ΄΄εδώ  κι εκεί''  να προξενησει,  ή  να  επιδεινωσει   συμπτωματολογιες  του ειδους  που περιγραφεις...
Το θεμα  χωράει ατελειωτες συζητησεις...Αυτό   που θα πρότεινα, ειναι,  η διακοπή  του  για ενα  θεμιτό διαστημα (ας  πουμε  ''ετσιθελικά΄΄ για 4  μηνες -  ας χρησιμοποιηθεί στα διαστημα αυτό  το κοινο προφυλακτικό ),  ώστε να κρινει   κανέις εκ  του αποτελέσματος...
Φιλικά
Π.Ζ
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2017
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας! Μαλλον αυτο θα κάνω αφού συννενοηθώ και με το γυναικολόγο.
  1. Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2017
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 2
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Π.Ζ
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2017
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 3


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.