user_mobilelogo
  1. karavour
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Παρασκευή, 14 Ιανουαρίου 2011
Χαίρετε. Πριν 1 εβδομάδα περίπου και μετά από μια ίωση που με ταλαιπώρησε κάπως, έπαθα οξεία ωτίτιδα, με αποτέλσμα ο ωρλ να μου δώσει αντιβίωση για 8 μέρες calripen 500ml. Μου έδωσε επίσης για τους μύκητες το ultra levure (2 χάπια 2 φορές την ημέρα πριν την αντιβίωση) και μου είπε να τρώω και ένα γιαουρτάκι την ημέρα καλού κακού τα οποια και τήρησα. Παρόλαυτά, από σήμερα το πρωί που σηκώθηκα νιώθω να με φαγουρίζει λίγο η περιοχή. Ήθελα να ρωτήσω, (είναι 4 μέρες τώρα που παίρνω την αντιβίωση) μπορεί να αναπτύχθηκαν μύκητες σε τόσο λίγο διάστημα ή μπορεί να είναι τυχαία η φαγούρα? Επίσης πως γίνεται παρά το ultra levure και τα γιαούρτια που τρώω να αναπτυχθούν οι μύκητες? Συμβαίνει αυτό?
Δεν ξέρω τί άλλο θα μπορούσα να κάνω για να αποτρέψω αυτό το δυσάρεστο γεγονός (στο παρελθόν ταλαιπωρήθηκα αρκετά με μύκητες και τρέμω μην μου ξεκινήσουν πάλι τα ίδια!). Τί με συμβουλεύετε γιατρέ, τί άλλο θα μπορούσα να κάνω?
Σας ευχαριστώ
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη.
Καλό θα είναι να χρησιμοποιείς μια εξωτερική αντιμυκητιασική κρέμα και ίσως ένα κολπικό υπόθετο, αφού αναφέρεις ιστορικό μυκητιάσεων.
Επειδή δε μπορούμε να συστήσουμε συγκεκριμένη θεραπεία, εξ αποστάσεως, ενημέρωσε το γυναικολόγο σου και θα πάρεις οδηγίες από εκείνον.
Πρακτικά, καλό είναι να μη φοράς στενά παντελόνια και να χρησιμοποιείς ένα ουδέτερο αφρόλουτρο για την ευαίσθητη περιοχή.
Φιλικά
Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Παρασκευή, 14 Ιανουαρίου 2011
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.