user_mobilelogo
Φόρτωση ... Σύρετε το εξώφυλλο για επανατοποθέτηση

MIKAKI

  Registered Users Τελευταία εμφάνιση, 1 χρόνο πριν
  1. MIKAKI
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Παρασκευή, 22 Απριλίου 2011
Γιατρέ καλησπέρα,

Καταρχάς να σας ευχηθώ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και πάνω από ολα υγεία.

Είμαι 35 χρονών, και έχω κύκλο 32-34 ημέρες.

Θα ήθελα να ρωτήσω... έχω ένα προγραμματισμένο ταξίδι 9 Σεπτεμβρίου, και έτσι όπως έχω υπολογίσει τις ημέρες (δυστυχώς υπάρχει καθυστέρηση σε αυτήν την περίοδο και όλα πανε πίσω ...) θα είμαι αδιάθετη.

Δεν θα ήθελα να είμαι αδιάθετη για αυτόν τον λόγο, είναι κακό (μετά βέβαια από συζητηση με τον γυναικολόγο μου για να μου πει ποια χάπια να πάρω) να πάρω αντισυλληπτικά μόνο για ένα μήνα έτσι ώστε να τον ρυθμίσω τον κύκλο μου να μην έχω τότε περίοδο?

Το ερώτημά μου και αυτό που ανησυχεί είναι κακό για τον οργανισμό να κάνω κάτι τέτοιο και να φέρω τέτοια αναστάτωση??

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Φιλικά
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή Φίλη!
Πρόκειται για  πολύ συνηθισμένη πρακτική,  που εφαρμόζεται  για  ΄΄ψυλλου  πήδημα΄΄.
Σε  ότι με  αφορά: Σε συνταγράφιση αντισυλληπτικων, εδω και  χρόνια, περα από ενα πολυ  λεπτομερες ιστορικό,   για   εγκεφαλικά,  εμφράγματα ,  εμβολές ,  θρομβώσεις στο συγγενικό περιβάλλον,    συνιστώ να γινεται  ενας  προσδιορισμός ΄΄αντίστασης  στην  πρωτεϊνη  C΄΄ (APC-Resistence ), που ειναι  εκτροχιασμένη  στις περισσότερες περιπτώσεις  θρομβοφιλίας.
Η πιθανότητα   να  εχεις  αυτή την προδιάθεση  είναι μία  στις χιλιάδες ..
Μίλησε σχετικά  με την γυναικολογο  σου..
Φιλικά
Π.Ζ.
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Δευτέρα, 25 Απριλίου 2011
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Καλησπέρα Γιατρέ,

Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Δήλαδή εάν κατάλαβα καλά από την απάντησή σας, δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στον οργανισμό (εάν βέβαια δεν υπάρχουν προβλήματα υγείας που απαγορεύουν την χρήση των αντισυλληπτικών) να γίνεται χρήση αντισυλληπτικών για ένα μήνα... Είναι δηλαδή κάτι που "επιτρέπεται" ??

Να σας επισημάνω ότι πριν περίπου 10 χρόνια έπαιρνα αντισυλληπτικά για ένα χρόνο λόγω πολυκυστικών ωοθήκων, οπότε δεν είναι "παρθένος" ο οργανισμός  μου.

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

Φιλικά.
  1. Δευτέρα, 25 Απριλίου 2011
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 2
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Συμπληρωματικό

... και κάτι άλλο γιατρέ μου,

θα αναστατωθεί ο κύκλος μου, μετά την χρήση αντισυλληπτικών  ? θα έρθει η περίοδος κανονικά στην ώρα της (γιατί έχω ακούσει ότι αναστατώνεται ο κύκλος...)

Ευχαριστώ!!ι
  1. Δευτέρα, 25 Απριλίου 2011
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 3
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή  Φίλη!
Αυτό  που θελω να τονίσω -  και ειναι   σημαντικο  να γινει εμφανές - είναι  ότι  η  ληψη αντισυλληπτικών  εχει  κινδυνους, για  τους  οποιους το κοινο πρέπει να ειναι ενημερωμενο  (δεν  ειναι τοσο καλά ενημερωμενο,  όσο  πιστεύει!)  και βεβαια τονίζω  τι  θα συνιστούσα εγώ, πάντα με γνώμονα το συμφέρον  της γυναικας  (εγώ  ερωτήθηκα )..
Συμπτωματικά,   μόλις προ  2ημέρου, το Μεγαλο Σαββατο,  γνώρισα  σε φιλικη  παρέα  μια 15χρονη    κόρη  ΄΄καινούργιου'' γνωστού ,  που έπαιρνε  αντισυλληπτικά  για ενα χρονο  λόγω διαταραχών  κυκλου  και αιφνιδίως βρέθηκε με πνευμονική εμβολή   σε εντατική Γερμανικής πανεπιστημιακής   κλινικης... Τώρα ε'ιναι  σε αντιπηκτική  αγωγή με Marcumar..
Σε καμία  περίπτωση δεν επιτρεπεται  ΄΄στο έτσι΄΄  η αντισύλληψη με  χαπι. Θα  συμβουλευτείς την  γιατρό σου..
Για τον  κύκλο, μετα την μετατόπιση της περιδου:  Αν πρόκειται   για 4-5  ημέρες, θα τακτοποιηθει  αμεσως.. Αν  η μετατόπιση  ειναι μεγαλυτερη, ο  κυκλος θα  ΄΄μπαλανσαριστεί ΄΄  σε περίπου  2 μηνες,,
Φιλικά
Π.Ζ.
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Δευτέρα, 25 Απριλίου 2011
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 4


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.