user_mobilelogo
  1. katerina30
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Τρίτη, 31 Μαΐου 2011
Γιατρέ καλημέρα,
διανύω τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και στην καλλιέργεια κολπικών υγρων που έκανα πρόσφατα βρέθηκε ουρεόπλασμα. Ο γιατρός μου συνέστησε erythrocin  των 500mg ανά 8ωρο και πολλά γιαούρτια!!!Το θέμα είναι ότι την 5 ημέρα θεραπείας έχω παρουσιάσει κνησμό εξωτερικά του κόλπου και κιτρινωπές εκκρίσεις.Πράγμα που το πάθαινα και πριν την εγκυμοσύνη με κάποια φάρμακα. Είναι ανησυχητικό? Διάβασα ότι η κολπίτιδα συνδέεται με πρόωρους τοκετούς. Εσείς τι προτείνετε να διακοπέι η θεραπεία ή να ενισχυθεί για να φύγουν τα συμπτώματα που περιγράφω?
Σας Ευχαριστώ
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Ακγαπητή  Φιλη!
ο  κνησμος ειναι   πολυ  πιθανον  συνεπεια  της αντιβιοτικης  θεραπειας  (μυκητιαση )  και  βεβαια τα  γιαουρτια  δεν  βοηθουν σε κολπιτιδες  αυτού του ειδους,     οπως  πσιτευεται  ευρεως..
Μυκητιασεις   ωστόσο δεν ειναι επικινδυνες γα την εγκυμούνη.. Ο γιατρός  θα σου δωσει  καποια  εξωτερική αγωγη,  καθως  και κολπικα  υπόθετα  για 3  ημερες  και το προβλημα  θα  ξεπεραστει...
Φιλικά
Π.Ζ.
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Παρασκευή, 03 Ιουνίου 2011
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.