user_mobilelogo
  1. persial
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Τρίτη, 06 Σεπτεμβρίου 2011
Καλησπέρα,
Είχα ένα ατύχημα με προφυλακτικό που έσπασε στις 23/7. Πήρα άμεσα το χάπι της επόμενης ημέρας στη συνεχεια είχα αιμοραγία στις 29/7 που διήρκησε για περίπου 10 μέρες. η ροή ήταν μικρή και το αίμα όχι έντονα κόκκινο. Απ ό,τι διάβασα αυτό είναι κατι αναμενόμενο μετα απο αυτό το χάπι.
Στη σύνέχεια μου ήρθε η περίοδος στις 4/9. μικρή ροή και χρώμα σκουρο κόκκινο προς το καφε. τωρα 7/9 έχει σχεδόν τελειώσει (ελάχιστα καφέ). 
να αναφέρω επίσης πως πριν το ατύχημα έπαιρνα τακτική αντισύλληψη (yasmin) για 14 μηνες και μολις τα είχα σταματήσει (ο πρωτος μήνας χωρις χαπια).
Επίσης την επειγουσα αντισύλληψη την είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθον (μια φορα πριν 1,5 χρονο και όταν ήμουν μικρότερη μεταξυ 18-22 ετών 3 φορες, τωρα είμαι 28).
Θα ήθελα να ρωτησω αν θα πρέπει να ανησυχήσω για την αλλαγή στην περιοδό μου (μικρότερη διάρκεια και ροή) και αν θα πρέπει να δω κάποιο γιατρό άμεσα γι αυτο.
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες απο τη λήψη αυτού του χαπιου (επειγ. αντισ.) για την γονιμότητα μιας γυναικας.
Ευχαριστω 
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη.
Καμία ανησυχία.
Και ο κύκλος σου θα επανέλθει και η γονιμότητά σου δεν επηρεάζεται, οπότε δε χρειάζεται να επισκεφτείς το γιατρό σου, άμεσα.
Θα κλείσεις ραντεβού για τον ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο, όταν φτάσει ο καιρός του.
Φιλικά
Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Πέμπτη, 08 Σεπτεμβρίου 2011
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.