user_mobilelogo
Φόρτωση ... Σύρετε το εξώφυλλο για επανατοποθέτηση

nikolettam

  Registered Users Τελευταία εμφάνιση, 6 χρόνια πριν
  1. nikolettam
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2012
Καλησπέρα,
 
παίρνω τα αντισυλληπτικά Yasmin περίπου 1.5 χρόνο, λόγω ενδομητρίωσης. Τον τελευταίο 1 με 1.5 μήνα έχω πρηξίματα, μουδιάσματα, πονοκεφάλους, ατονία και κράμπες. Η αλήθεια είναι οτι το μυαλό μου δεν πήγε καθόλου στα χάπια και έτσι πήγα σε παθολόγο οπού μου έγραψε κάποιες εξετάσεις αίματος (το μόνο εκτός φυσιολογικών ορίων είναι η γ Gt που είναι 7) και ο οποίος με παρέπαμψε σε νευρολόγο. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να οφείλονται να αντισυλληπτικά για όλα αυτά τα συπτώματα, παρόλο που όλο τον προηγούμενο χρόνο δεν παρουσίασα τίποτα από αυτά, και αν είναι επικύνδινο για την υγεία μου να συνεχίσω να τα παίρνω μέχρι να τελειώσει η καρτέλα ( έχουν μείνει 3 χάπια).
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων 
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη.
Τα συμπτώματα που αναφέρεις είναι μέσα στις πιθανές παρενέργειες των χαπιών.
Η γνώμη μου είναι να τελειώσεις την συσκευασία αυτή, να σου έρθει περίοδος και μετά να ζητήσεις μια γυναικολογική εξέταση με υπερηχογραφικό έλεγχο και να ενημερώσεις το γυναικολόγο σου για τα συμπτώματα.
Θα διακόψεις λίγους μήνες τα χάπια και θα δεις αν υποχωρήσουν τα συμπτώματα.
Φιλικά
Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα. Παλαιότερα έπινα τα Gynofen για περίπου 4 χρόνια. Ο τότε γυναικολόγος μου μου είχα διαγνώσει πολυκυστικές ωοθήκες. Βέβαια, σε όποιον γιατρό κ αν έχω πάει μου λέει οτι δεν είχα ποτε. (μια μικρή παρένθεση) .Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για πόσο διάστημα πρέπει να σταματήσω τα χάπια και αν μπορώ να πάρω άλλα.
 
Σας ευχαριστώ
  1. Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 2
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη.
Συνήθως, συστήνουμε διακοπή για 3 μήνες.
Για την συνέχιση ή αλλαγή των χαπιών, θα συζητήσεις από κοντά με το γιατρό σου.
Φιλικά
Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 3


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.