user_mobilelogo
Φόρτωση ... Σύρετε το εξώφυλλο για επανατοποθέτηση

Hermaone

  Registered Users Τελευταία εμφάνιση, 3 χρόνια πριν
  1. Hermaone
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Παρασκευή, 20 Απριλίου 2012
Αγαπητέ γιατρέ,
είμαι στην 29η εβδομάδα κύησης και είμαι 37 ετών. Σε μηνιαίο έλεγχο αιματολογικό μετά το Πάσχα βρέθηκε ότι τα ηπατικά μου ανέβηκαν ξαφνικά. Η SCOT έφτασε σε 75 από 27 τον προηγούμενο μήνα και η SGPT σε 140 από 49. Παίρνω αρκετά φάρμακα (Τ4, κορτιζόνη, ηπαρίνη σε ένεση, ασπιρίνη, πολυβιταμίνες, ουτρογεστάν, σίδηρο, μαγνήσιο, φιλισίν,μουρουνέλαιο) λόγω leiden και κάποιας ανοσολογικής διαταραχής (αντιφωσφολιπιδικό και θετικά αντιπυρηνικά). Ο γιατρός μου συνέστησε να διακόψω τα ουτροζεστάν από το στόμα (και να τα βάζω κολπικά), το μαγνήσιο και τις πολυβιταμίνες και να κάνω έναν επανέλεγχο σε λίγες μέρες. 
Ποια είναι η γνώμη σας; Τι μπορεί να σημαίνει η άνοδος των παραπάνω τιμών; 
Σας ευχαριστώ πολύ.
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη.
Επειδή τα περισσότερα φάρμακα, που λαμβάνονται από το στόμα, μεταβολίζονται από το ήπαρ, μπορεί κάποιο σκεύασμα να ερεθίζει το συκώτι.
Είναι σωστή η σκέψη του γιατρού σου και θα φανεί το αποτέλεσμα με νέα εξέταση για τα ηπατικά ένζυμα, μετά τη διακοπή των σκευασμάτων.
Καλή επιτυχία.
Φιλικά
Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Παρασκευή, 20 Απριλίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.