user_mobilelogo
Φόρτωση ... Σύρετε το εξώφυλλο για επανατοποθέτηση

Andyko

  Registered Users Τελευταία εμφάνιση, 5 χρόνια πριν
  1. Andyko
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Πέμπτη, 06 Σεπτεμβρίου 2012
Καλή σας μέρα και συγχαρητήρια ακόμη μία φορά για το λειτούργημά σας.
Θα ήθελα, σας παρακαλώ, τη γνώμη σας στο παρακάτω θέμα:
Μετά από μία αφαίρεση πολύποδα μήτρας η περίοδος μου επηρεάστηκε. Συγκεκριμένα, τον πρώτο μήνα μετά την επέμβαση είχα (διαπιστωμένη) καθυστερημένη ωορρηξία και αδιαθέτησα 44 μέρες μετά την προηγούμενη περίοδο. Βρισκόμαστε στη δεύτερη (αναμενόμενη) περίοδο μετά την επέμβαση. Ο υπέρηχος έδειξε τη Δευτέρα (40η μέρα) ότι υπήρχε καθυστερημένη ωορρηξία, χωρίς να μπορεί να προσδιορισθεί ακριβώς πότε συνέβη. Ο γιατρός συνέστησε τη λήψη utrogestan για 10 μέρες και τεστ εγκυμοσύνης μετά από επιπλέον 5 μέρες. Επιπλέον, νομίζω ότι ο γιατρός είπε ότι είδε στον κολπικό υπέρηχο κάτι σαν "πολλά υγρα;;", το οποίο συχνά συμβαίνει σε περίπτωση εγκυμοσύνης. Βρίσκομαι στο εξωτερικό και δεν είμαι εξοικειωμένη με την ξένη ορολογία. Παράλληλα, εδώ και κάποιες μέρες έχω έντονους πόνους περιόδου, οι οποίοι έρχονται και φεύγουν κατά τη διάρκεια της μέρας.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1. Δεδομένης της λήψης (κολπικά) utrogestan, ένα τεστ εγκυμοσύνης θα ήταν έγκυρο ή επηρεάζεται το αποτέλεσμα;
2. Η λήψη utrogestan προκαλεί καθυστέρηση της περιόδου;
Σας ευχαριστώ θερμότατα.
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή Φίλη!
Στην ερωτηση  1 :  Το  Utrogestan  δεν  επηρεάζει το  αποτελεσμα  του  τεστ  κυήσεως/  
Στην ερωτηση  2:   Το  Utrogestan  μπορει να   καθυστερησει  την περιοδο  για μερικες μερες,  αν αυτή επροκειτο  να ελθει  στο διαστημα  που  το  χορηγουμε.. 
Η περιοδος  λοιπον εμφανιζεται   κατα κανονα  1-8  ημερες μετα την ληξη της χορηγησης. 
Απουσια  περιοδου, μετα την  ληξη της  αγωγής,  μπορει να εχει   - εκτος της εγκυμοσύνη-  και παθολογικους λογους..
Φιλικά
Π.Ζ
 
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Παρασκευή, 07 Σεπτεμβρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
[ul]
[li]Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ! Κάτι τελευταίο: Οι παθολογικοί λόγοι που αναφέρετε μπορεί να επηρεάσουν την εμφάνιση περιόδου, ακόμη και εάν έχουμε δει στον υπέρηχο ότι είχα ωορρηξία; Δλδ, έχοντας κάνει ωορρηξία, η μη εμφάνιση περιόδου (μετά από περίπου 8 μέρες από τη διακοπή utrogestan) δεν σημαίνει απαραίτητα εγκυμοσύνη, αλλά μπορεί και κάτι άλλο;[/li]
[li]Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας[/li] [/ul]
  1. Παρασκευή, 07 Σεπτεμβρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 2
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή  Φίλη!
Το  ΄΄είδα    ωοθυλακιορρηξία  ΄΄ ειναι  πολυ σχετικό, επειδή αυτή  δεν...΄΄φαίνεται΄΄ 
Μονον  ενδεχομενως  συμπεραίνεται..  .....
Το  πιο ακριβές θα  ήταν  το ΄΄ Υποθετω,  ότι εγινε   ωοθυλακιορρηξία΄΄..
Να μην  ΄΄απλωθούμε  ΄΄ τωρα  στους λογους - εκτος βεβαια της εγκυμοσύνης, στην  οποια δυσκολα πιστεύω  -  που μετά  από  Utrogestan  δεν εμφανιζεται  ΄΄περιοδος΄΄.. Ειναι  δυσκολα  να  ΄΄εξηγησεις ΄΄  επαρκώς  καποιες λεπτομερειες  σε μη γυναικολογους..
Σ΄  αυτή την σπανια  περίπτωση,  αλλα και σε   καθε  άλλη  (π.χ.  αν το αιμα, για το  οποιο ισως   πηρες το σκευασμα,   δεν σταματά  ), ετσι  κι αλλοιως  θα πρέπει να μιλήσεις  με τον/την γιατρό σου  περι  του προκτέου..
Ας  κανουεμ  λοιπον  υπομονή  και βλεπουμε..
Φιλικά
Π.Ζ
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Σάββατο, 08 Σεπτεμβρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 3


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.