user_mobilelogo
Φόρτωση ... Σύρετε το εξώφυλλο για επανατοποθέτηση

iroskylo

  Registered Users Τελευταία εμφάνιση, 8 χρόνια πριν
  1. iroskylo
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2010
εδώ και μερικούς μήνες παίρνω αντισυλληπτικά χάπια με αποτέλεσμα να έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών. την τελευταία φορά όμως είχα μια μέρα καθυστέρηση και τώρα μετά από δυο εβδομάδες έχει αρχίσει και πρήζεται η κοιλιά μου. υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσήνης ή μπορεί να είναι κάτι άλλο? πως δικαιολογείται η μία μέρα καθυστέρησης εφ'όσον γίνεται λήψη χαπιού? ευχαριστώ Ήρα Ι.
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Οχι, δεν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης. Η καθυστέρηση μιάς ημέρας, από εκείνη που περίμενες την εμμηνορρυσία, δεν αποτελεί πρόβλημα και παρατηρείται που και πού. Μία θεωρητική δυνατότητα θα ήταν, το χάπι να μεταβολίζεται λίγο αργότερα, για λόγους που δεν είναι εύκολο να προσδιοριστούν και με τον τρόπο αυτό ν΄αναστέλλεται η περίοδος για καποιοες ώρες. Υπάρχουν και άλλες δυνατότητες: π.χ. να πήρες τα τελευταία χάπια μερικές ώρες αργότερα απ' ότι το συνήθιζες, με συνέπεια να μετατοπιστεί και η περίοδος αντίστοιχα. Πάντως, το θέμα δεν πρέπει να σε απασχολεί. Ακόμη: Το φούσκωμα οφείλεται πιθανώς στην ιδέα σου, ή σε καποια εντερική δυσλειτουργία, που συνήθως αποκαθίσταται από μόνη της . Με φιλικούς χαιρετισμούς Παρμενίων Ζησόπουλος
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Τετάρτη, 22 Σεπτεμβρίου 2010
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.