user_mobilelogo
  1. natalie25
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Δευτέρα, 22 Οκτωβρίου 2012
Καλησπέρα γιατρέ μου. Είχα ξαναστείλει για κάτι προβλήματα που είχα με τη χρήση αντισυλληπτικών, τα Laurina. Τα παίρνω 7 μήνες. Στην αρχή χωρίς πρόβλημα. Τον Αύγουστο είχα σταγονοειδή αιμόρροια, από τη 12η μέρα του κύκλου μου έως και την εβδομάδα διακοπής, την οποία και δεν αδιαθέτησα. Συνέχισα όπως μου είπε και η γιατρός μου και εσείς, για να δούμε πως θα πάει τον επόμενο μήνα. Αδιαθέτησα την μέρα που πήρα το 21ο και τελευταίο δηλαδή δισκίο, κάτι που μου είπε η γιατρός μου ότι δεν πειράζει. Τον ίδιο μήνα είχα ξεκινήσει και δίαιτα(στα τέλη Αυγούστου) και έχασα σε ένα μήνα περίπου 5 κιλά (ήμουν 72 κιλά, έμεινα 67, με ύψος 1,65). Γέμισα σπυράκια στο πρόσωπο και η γιατρός το απέδωσε εκεί, ότι έχασα απότομα βάρος και οι ορμόνες μου από τα χάπια τρελάθηκαν. Την 12η μέρα του κύκλου μου, η δερματολόγος μου έδωσε zinfect αντιβίωση,για τρεις μέρες και ξανά για άλλες τρεις την επόμενη εβδομάδα. Παράλληλα λόγω μυκητίασης η γυναικολόγος μου έδωσε fungram για 7 μέρες. Τα πήρα όλα αυτά...Το Σάββατο πήρα και το τελευταίο δισκίο αντισυλληπτικά και δεν έχω αδιαθετήσει...είναι νωρίς ακόμη (αν και τον προηγούμενο μήνα αδιαθέτησα το Σάββατο που πήρα το τελευταίο δισκίο) ή όλα αυτά τα χάπια δημιούργησαν πρόβλημα στα αντισυλληπτικά? Σε επαφές που είχα χρησιμοποίησα προφυλακτικό. Τα χάπια χάνουν μόνο τη δραστικότητά τους ή μπορεί να μην αδιαθετήσω καν? Και αν δεν αδιαθετήσω συνεχίζω κανονικά επόμενη καρτέλα?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή  Φίλη!
Ανησυχεις..προκαταβολικά!
Περιοδος θα  έλθει...
Φιλικά
ΠΖ
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Τρίτη, 23 Οκτωβρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Είχατε απόλυτο δίκιο, αδιαθέτησα κανονικά την τρίτη μέρα της εβδομάδας διακοπής. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη? Είμαι στον 8ο μήνα τώρα...πέραν του Αυγούστου που σας είχα είχα σταγονοειδή αιμόρροια, πριν την εβδομάδα διακοπής, άλλα προβλήματα δεν είχα από τα χάπια. Τέλη Αυγούστου όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα ξεκίνησα δίαιτα, και ως τέλη Οκτώβρη έχω χάσει 8,5 κιλά (1,65 ύψος, 64 κιλά τώρα, από 72,5 Kg ). Προέκυψε πρόβλημα με σπυράκια κάτω στο πηγούνι (μεγάλα, κύστες) και η γυναικολόγος μου είπε ότι είναι επειδή έχασα απότομα κιλά και οι ορμόνες μου τρελάθηκαν με το χάπι. Από την άλλη η δερματολόγος μου είπε ότι με τα αντισυλληπτικά δε θα έπρεπε να έχω σπυράκια. Έκανα τη θεραπεία με zinfect αντιβίωση από 3 μέρες για 2 εβδομάδες και παράλληλα έπαιρνα και fungram για μύκητες. Τελείωσαν οι θεραπείες και αδιαθέτησα κανονικά. Μετά ξεκίνησα πάλι τα χάπια και τώρα είμαι στη δεύτερη εβδομάδα χαπιών της καρτέλας. Παίρνω τα χάπια το πρωί και εδώ και 3 μέρες κάθε βράδυ έχω ναυτία και πονάει λίγο το στομάχι μου. Μπορεί πάλι να προέκυψε κάποια παρενέργεια? Να είναι απ το χάπι, σε συνδιασμό με τη δίαιτα ή απλά κάτι άσχετο? Μου πέφτει μήπως πολύ? Να έχω ναυτία για άλλους λόγους μάλλον αδύνατον, γιατί και κατά τη θεραπεία και μετά χρησιμοποιούσαμε και προφυλακτικό...εκτός από την 27η μέρα (που τραβήχτηκε και πάλι) και την 30η αδιαθέτησα...
  1. Κυριακή, 04 Νοεμβρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 2
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή Φίλη!
Αν  δεν άλλαξες το χάπι, δεν θα περιμενα να  σου προξενησει ενοχλημα...
Για  φαρμακο  ομως πρόκειται  και  δεν  μπορει  να   ειναι κανείς  μας απολυτος... Μια λυση ειναι   να  το διακοψεις  και βλεπεις...  θα  το  συζητησεις  και με τον/την γιατρό  σου.
Φιλικά
Π.Ζ
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Κυριακή, 04 Νοεμβρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 3
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Θα δω λίγες μέρες αν είναι κάτι παρωδικό...γιατί ένα άγχος αυτόν τον καιρό και μπορεί να είναι κάτι τέτοιο...! Αλλιώς θα το δώ με τη γιατρό μου...Ακόμη και η ακμή μπορεί να μην είναι από τα χάπια? 
  1. Κυριακή, 04 Νοεμβρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 4
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Μαλλον θα παίρνεις ενα   ΄΄μικρο   μονοφασικο  χαπι΄΄΄   -  δεν θελω ν΄ αναφερθω   σαν  γιατρός   σε   εμπορικές  ονομασίες στην σελιδα αυτή  -  που  δεν  προξενεί ακμη...
Από  την άλλη,  μπορει  καμια  φορά  να ειναι  ΄΄μικρο΄΄΄για να  καταπολεμίσει  ακμη  ορμονικης   αιτιολογιας.. ,,,
Γενικά:  Το  χαπι  αυτό καθ΄αυτό,  μπορει  καμία  φορά να μην φτανει,  αλλά   όχι να  φταιει.
Φιλικά
Π.Ζ.
 
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Τρίτη, 06 Νοεμβρίου 2012
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 5


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.