user_mobilelogo
Φόρτωση ... Σύρετε το εξώφυλλο για επανατοποθέτηση

novemberain

  Registered Users Τελευταία εμφάνιση, 5 χρόνια πριν
  1. novemberain
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Τρίτη, 12 Φεβρουαρίου 2013
Γειά σας!
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα αντισυλληπτικά χάπια. Είχα ξεκινήσει να παίρνω τα Yasminelle την πρώτη μέρα της τελευταίας εμμηνορρυσίας μου που ήταν στις 25/1 κανονικά όπως έλεγαν οι οδηγίες. Ενώ συνέχιζα να παίρνω τα χάπια κανονικά την ίδια ώρα χωρίς να παραλείψω κανένα, σ'όλο αυτό το διάστημα είχα συνεχώς κάποιες καφέ εκκρίσεις που στην αρχή νόμιζα πως ήτανε από την περίοδο και δεν είχα ακόμη "καθαρίσει" εντελώς, αλλά συνέχισαν και μετά το τέλος αυτής και συνεχίζουν ακόμα. Τι μπορεί να είναι?  Να σημειώσω πως τα συγκεκριμένα αντισυλληπτικά τα είχα ξαναπάρει και παλιά και δε μου είχε ξανατύχει αυτό ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα. Την Πέμπτη θα πάρω το τελευταίο χάπι και μετά θα περιμένω περίοδο και έχω ήδη κάποιες μικρές ενοχλήσεις και πριν λίγο είχα πάλι μια καφέ έκκριση που αυτή τη φορά έμοιαζε με αίμα. Τι συμβαίνει είναι κάτι ανησυχητικο?

-Y.Γ: Τα αντισυλληπτικά χάπια ανεξάρτητα σε ποια σειρά βρίσκονται, περιέχουν όλα την ίδια ποσότητα ορμονών έτσι? Το λέω γιατί από το πακέτο που άρχισα έλειπαν κάποια χάπια ( π.χ της 2ης σειράς, τα οποία είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα) και αναγκαστικά κάποιες μέρες έπαιρνα τα χάπια ανεξαρτήτως από τη μέρα που έγραφε πάνω από κάθε χάπι στο πακέτο.

Ευχαριστώ!
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή Φίλη!
Το χαπι  που  πηρες ειναι  ΄΄μονοφασικό΄΄  αντισυλληπτικο,  με την ιδια  περιεκτικοτητα  σε ορμονη...
Η αιμορροια   μπορει να προκυψει  -εκτος  από παθολογικους  λογους,  που μαλλον δνε εχεις  -  απο το  οτι δεν  απορροφηθηκε  στο συγκεκριμενο  κυκλο  κανονικά..
θα έλεγα,  αν το προβλημα  προκυψει και στον νέο  κυκλο, ας  σε  δει  ο γυναικολογος  σου,  ωστε  στην αναγκη  να  αλλαξεις σκευασμα ..
Φιλικά
Π.Ζ
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Γεια σας και ευχαριστώ για την απάντηση. Οι σταγόνες καφέ αίματος συνεχίζουν και έχω και κάποιες μικρές ενοχλήσεις, σαν να είχα δει περίοδο και νιώθω περίεργα μ'όλο αυτό. Είχα διαβάσει πως αυτή η παρενέργεια είναι φυσιολογική τους πρώτους μήνες της χρήσης αντισυλληπτικών και πως μετά τους 2-3 μήνες δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Ισχύει? Σήμερα θα πάρω το τελευταίο χάπι..Υπάρχει περίπτωση η περίοδος να μη μου έρθει κανονικά σε 2-3 μέρες?
  1. Πέμπτη, 14 Φεβρουαρίου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 2
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή Φίλη!
Αν  το αφησεις τοσο  πολυ -  που δεν  ειναι κατ΄ αναγκη  λαθος -  ας  σε  δει ενδιαμεσα  και ενας γυναικολογος..παντα  φυσικά,  αν το αιμα  συνεχιζει και  στον επομενο  κυκλο.
Φιλικά
Π.Ζ
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Κυριακή, 17 Φεβρουαρίου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 3
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Τελικά ήρθε κανονικά η περίοδος σήμερα, μετά από 2 μέρες που σταμάτησα τα χάπια.  Δεν ξέρω αν θα  ξαναπάρω τα συγκεκριμένα αντισυλληπτικά την επόμενη φορά, ίσως επιστκεφθώ ένα γυναικολόγο. Σε τέτοιες περιπτώσεις θα πρέπει να μου κάνει ultra sound ή κάτι τέτοιο;
  1. Κυριακή, 17 Φεβρουαρίου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 4
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Aγαπητ΄Φίλη!
Οσο λεπτομερεστερη  η εξεταση (ultrasound), τοσο το καλλίτερο...Προσωπικά από χρόνια  βλεπω παντα  με  διακολπικο υπρεηχο  καθε γυναικολογικό  προβλημα..
Φιλικά
Π.Ζ
Δρ.Ζησόπουλος Παρμενίων. Χρυσοστόμου Σμύρνης 8, 4ος όροφος , Τηλ. : (2310) 279-272 Fax : (2310) 257-369 Τ.Κ. 54622, Θεσσαλονίκη email: [email protected]
  1. Δευτέρα, 18 Φεβρουαρίου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 5


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.