user_mobilelogo
  1. geo91d
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. Τετάρτη, 29 Μαΐου 2013
Γεια σας. Χρησιμοποιούσα αντισυλληπτικά yasminelle για 5 χρονια συνεχομενα γιατί έχω σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. μια φορά είχα δοκιμάσει τον 3ο χρόνο να τα σταματήσω αλλά για 2 μήνες δεν μου ήρθε περίοδος και είχα συνέχεια εξάψεις είχα φουσκώσει πάρα πολύ και δεν ένιωθα καλά με τον εαυτό μου. τηλεφώνησα στο γιατρό μου και μου είπε να πάρω τα primolout για να αδιαθετήσω και να αρχίσω πάλι τα χάπια. πριν ενάμιση μήνα επισκέφθηκα την γυναικολόγο μου και της είπα ότι παίρνω τα αντισυλληπτικά για 5 χρόνια και μου είπε οτι καλό θα ήταν να τα σταματήσω για 3-4 μήνες. επίσης τα τελευταία 2 χρόνια τα χρησιμοποιώ και ως μέσο αντισύλληψης με τον φίλο μου αν και σχεδόν όλες τις φορές χρησιμοποιούμε και προφυλακτικό. τώρα έπρεπε να αδιαθετήσω στις 24/05 και ακόμα δεν μου έχει έρθει περίοδος. νιώθω πολύ περίεργα έχω πάλι εξάψεις το δέρμα μου ξηραίνετε πολύ τα μαλλιά μου λαδώνουν πολυ γρήγορα ενώ παλιά δεν ήταν ετσι και το προσώπο μου έχει γίνει λιπαρό ενώ ήταν κανονικό/μεικτό. δεν ξέρω γιατί συμβαίνουν αυτά. είναι επειδή οι ορμόνες μου δεν είναι ρυθμισμένες πλεον? επίσης έχω πάρει βάρος από τότε που τα εκοψα και πεινάω σχεδόν συνεχεια. υπάρχει κίνδυνος να τα ξαναρχίσω πάλι?? ευχαριστώ πολύ :)
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη.
Συστήνω να κάνεις αιματολογικές εξετάσεις πρώτα, για την πηκτικότητα του αίματος και για τα ηπατικά ένζυμα.
Μετά τα αποτελέσματα, ενημερώνεις το γιατρό σου και ξεκινάς πάλι τα χάπια.
Πολύ σημαντικό, να μην καπνίζεις και να ρυθμίζεις το σωματικό σου βάρος.
Φιλικά
Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Πέμπτη, 30 Μαΐου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 1
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΟΜΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑΤΕ?
  1. Πέμπτη, 30 Μαΐου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 2
Αποδεκτή απάντηση Pending Moderation
Αγαπητή φίλη.
Είναι προυπόθεση πριν την έναρξη λήψης των χαπιών, για αποφυγή πιθανότητας παρενεργειών από τα χάπια.
Φιλικά
Π.Κ.
Δρ. Παναγιώτης Δ. Κοφινάκος Μαιευτήρας - Χειρουργός - Γυναικολόγος Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών Ιατρείο: Τζων Κέννεντυ 40 Περιστέρι - Αθήνα Τηλ: 211- 2215099 Κιν: 6972-911176 Fax: 211-2215106 Web site: http://kofinakos.gr Συνεργάτης Μαιευτηρίου 'Ρέα'.
  1. Παρασκευή, 31 Μαΐου 2013
  2. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
  3. # 3


There are no replies made for this post yet.
However, you are not allowed to reply to this post.